Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları

Elma sirkesi eskiden beri kullanılan ve şifa veren bitkisel çözümler arasında yer alıyor. Pek çok sağlık problemine çözüm olan elma sirkesi en çok kilo vermek için kullanılıyor.

elma irkesinin faydaları-elma sirkesi zararları

elma irkesinin faydaları-elma sirkesi zararları

Elma sirkesi hem bazı sağlık sorunlara bitkisel çözüm için kullanılıyor hem de cilt ve saç sorunlarına doğal ve kesin tedavisi amacıyla kullanılıyor. Elma sirkesinin yararları arasında baş ağrısı, mide bulantısı, cilt bakımı, diyabet, saç dökülmesi ve siğiller için mucizevi iyileştirici etkisinin yanı sıra ev temizliğinde ve evcil hayvan bakımında da kullanılıyor. Ayrıca elma sirkesi bağışıklık sistemini koruyor, bedeni gençleştiriyor, ciltteki leke ve pürüzleri temizliyor. Kısacası elma sirkesi bedenimizin her yönüyle güçlenmesini ve yenilenmesini sağlıyor.

  • Elma sirkesi içeriğindeki potasyum ile kalp kaslarını korur ve güçlendirir.
  • Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında sirke bal karışımı ile hastalığın tedavisine destek olabilirsiniz. Elma sirkesinin gribe faydası vardır.
  • Özellikle boğaz ağrısı ve ses kısıklığı için 3 e 1 oranında su ve elma sirkesini karıştırarak saat başı boğazlarınızda gargara yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.
  • 3 yemek kaşığı elma sirkesini 4 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak öksürük, boğazda oluşan gıcık gibi rahatsız edici durumları ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Kolestrolü yüksek olanların günde bir kaç defa bal ve elma sirkesi kokteyli içerek kolestrol seviyesini dengede tutması mümkündür. Peki elma sirkesi şekeri düşürürmü? Evet elma sirkesi kan şekerini %5-10 oranında düşürmektedir.
  • Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz şişkinlikleri için günde 3 bardak elma sirkesi-bal kokteyli içebilirsiniz. Dilerseniz bu karışımın içine rezene ya da frenk kimyonu da ekleyebilirsiniz.
  • Vücutta oluşan yaralanma ve bere durumlarında yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan elma sirkesini bir pamuk yardımı ile yaralı bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu şekilde oluşabilecek iltihaplanmayı önleyebilirsiniz.
  • Elma sirkesinin cilde faydaları çok yönlüdür. Özellikle cilt lekeleri için elma sirkesi kürü doğal tedavi edici etki oluşturmaktadır.   Elma sirkesinin akneye faydaları da vardır. Akne sorununa elma sirkesi maskeleri ile bitkisel çözüm bulunabilir. elma sirkesinin egzamaya iyi geldiği ve egzamanın iyileşmesine faydası olduğu da biliniyor.
  • Elma sirkesinin böbreklere, bağırsaklara, boğaza, benlere, diş etine, egzamaya,göze ve göz çevresi iltihaplarına, hemoroide, varise, yüze ve yüz güzelliğine, tansiyona, istenmeyen tüylere, uçuğa, uykusuzluğa, reflü, romatizma, rahim iltihapları gibi bir çok sağlık probleminin iyileşmesine faydaları bulunmaktadır.

Elma Sirkesi Zayıflatırmı ve Kilo Verdirirmi? 

Elma sirkesinin organik asitler ve enzimler içermesi nedeniyle doğal yoldan iştahı azaltmaya yardımcı olur.  Vücudun yağ yakım oranını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda vücutta tutulan suyu azaltır ve içerdiği lif ile toksinlerin atılımına yardımcı olur. Kan şekerini de düşüren ve vücudun daha az insülin üretmesini sağlayan elma sirkesi diyabet hastaları için de şifa vericidir. Düşük insulin üretimi ile kilo vermek daha kolay hale gelir.

Elma Sirkesi Ne Kadar ve Nasıl İçilir?

Kilo verme için bitkisel bir çözüm olan elma sirkesi yavaş etki gösteren fakat kalıcı sonuçlar almanızı sağlayan bir kilo verme yöntemidir. Elma sirkesi ile zayıflama yöntemi ile 1 yılda 6 ila 9 kilo arasında  kilo kaybı sağlanabiliyor. Bünyeden bünyeye farklı sonuçlar gösteren elma sirkesi yöntemi ile 1 ayda 2 kiloya kadar zayıflama gerçekleşebiliyor. Çok fazla içmenize gerek yok, her gün düzenli olarak yemekten önce iki çorba kaşığı ya da 1 bardak tüketmelisiniz. Hoş bir aroma katmak isterseniz içerisine bal katabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesini kaynar suda bal ve akçaağaç şurubu ile birlikte kaynatarak çay şeklinde de tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Zayıflama Nasıl Sağlanır? 

Elma sirkesi ile yavaş kilo verilse de bu süreci destekleyecek bazı püf noktaları ile hızlı kilo verebilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızda bir kaç değişiklik ile daha hızlı kilo vermeniz mümkün.

• Öncelikle yağlı yemekler tüketmekten kaçının. Yemeklerinizde daha sebzeye ağırlık verin.

• Daha fazla egzersiz yaparak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Haftada 5 gün, günde yaklaşık 20 ila 40 dakikalık yürüme egzersizleri yapın. Bu egzersizler metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Hızlı bir metabolizma ise kilo vermek için temel şarttır.

• Daha fazla potasyum alın. Bunun için potasyum açısından zengin bir kaynak olan muzu sık sık tüketebilirsiniz. Bu şekilde stres seviyesi azalır ve kan basıncı düşer .

• Daha az şeker tüketin. Şeker ihtiyacınızı şeker yada çaya koyduğunuz küp şekerden, tatlılarda almak yerine meyveler almaya özen gösterin.

Elma sirkesinin anne sütüne etkisi varmı?

Elma sirkesinin anne sütüne zararlı bir etki oluşturduğuna dair herhangi bir bilimsel bulgu mevcut değildir.

 Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi özellikle tip-2 diyabetli hastalarda (kan şekeri düşüklüğü çeken şeker hastaları) zararlı olabiliyor. Elma sirkesinin kan şekerini düşürücü etkisi tip 2 diyabetlilerin durumlarının ağırlaşmasına neden olabilir.

Elma sirkesinin zararları arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise asit etkisiyle dişleri aşındırması ve diş minelerine zarar vermesidir. Bu nedenle elma sirkesini su ile seyreltmeden kesinlikle içmeyiniz.

Günde 2 kaşıktan fazla tüketilen elma sirkesi yemek borusu ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Elma sirkesi reflüye iyi gelirmi? Elma sirkesinin aşırı tüketimi zararlı olup gastrit ve reflü rahatsızlıklarının şiddetlenmesine sebep olabilir. Kararında tüketildiğinde pek zararı olmayan hatta reflü gibi hastalıklara kısmen iyi gelen elma sirkesi, aşırı ve yersiz tüketildiğinde yan etkileri ve zararları olabilen bir içecektir.

Elma sirkesinin cilde zararları da olabilir. Hassas ciltli kişilerde elma sirkesi cildi yapabilir ve zarar verebilir.