Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Elektronik Sigaralar Nikotinden Vazgeçmeye Yardımcı Mı?

Elektronik sigara nikotinden vazgeçmek isteyenler için iyi bir çıkış yolu.

Bu konu hakkında klinik çalışmalar yapılmış ve sigarayı bırakmada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. E-sigara kullanımı normal sigarayı bırakma konusunda insanlara yardımcı oluyor. E-sigaralar sigara içindeki kimyasal maddeleri taklit eden yapay tatlandırıcı içeren pille çalışan cihazlardır.

İçiciler bunu içtiklerinde sigara dumanı soluyor gibi hissetmekte. 13 hafta boyunca bu sigarayı içenler normal nikotinden uzaklaşmaya başlıyor. 6 aylık çalışma sonunda katılımcıların %6’sı sigarayı bırakabilmektedir. En az 6 ay boyunca elektronik sigara içmeye devam etmek başarı getiriyor.

Günlük tüketim en az yarı yarıya azalıyor hatta belli bir oranda sigara bırakılabiliyor. Nikotin bandı içeren bu ürünlerde aile ve sosyal çevre teşviki de önemli. Bu ürünü kullanıp başarılı olan kişilerin başarılılarını duyurması da insanları teşvik edecektir.

Cihazların popülaritesinin artırılması bekleniyor. Maliyetleri azaltılır ve iyi tanıtımyapılırsa çoğu insan sigarayı bırakmak için elektronik sigara cihazlarına yönlenmesi sağlanabilir.