Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Elektrik Akımıyla Tansiyon Yükselmesine Çare

Binlerce kişi kalp krizi ve inme riski altında yaşıyor.

Beyne verilecek elektrik darbeleri ve akımı ile beyne yerleştirilen implant cihazı ile hipertansiyon hastaları tedavi edilecek. Almanya Freiburg Üniversitesi araştırmalarında bu çalışma yapılmıştır. Kanallı menşet elektrot (MCE) cihazı vagıs sinirler etrafında çağrı iletme özelliğine sahiptir. Beyne implantla dahil edilen bu cihaz 24 ayrı elektrottan oluşuyor.

Vagus siniri beyinden başlayıp yüz, göğüs ve karın boyunca uzanır. Kalp gibi büyük ve önemli organları dolaşır ve büyük kan damarlarını besler. Bu sinir lifleri beyinden kalbe kalpten beyin sapına sinir iletileri taşır. Tansiyon yükselmesi de aortlarda kavislenme oluştuğunda yaşanır. Bu elektriksel akım darbeleri ile beyinden bu sinyalin gitmesi önlenecek ve tansiyon yükselmesi engellenecek.

%40 oranında kan basıncı azaltılabilecek. Erkek fareler üzerinde çalışma denenmiştir. Farklı sürelerde farklı genlikte ve frekanslarda cihazlar kullanılmıştır. Potansiyel tedavi amaçlı hedef sinyaller işe yaramıştır. Hastaların %30’u medikal tedaviye yanıt vermezke bu yöntem tansiyona çare olabilir.