Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


El Ve Ayaklarda Sürekli Üşüme Hissi

Kışın ayaklarımız çok üşür. Hatta çorapları üst üste de giysek ne yaparsak yapalım üşürler.

Sürekli üşüyen ve soğuk kalan ayaklar aslında bi sorunun belirtisi olabilir mi? Ayağa yeterli derecede kan gitmiyor olabilir. El ve ayaklara kan gitmezse dolaşım bozukluğu varsa en çok buralar soğuk kalır. Sedanter denilen hareketsiz yaşam tarzına sahip olanlarda kan dolaşımı zayıftır. Yaşamınıza biraz daha hareket katmaya çalışın. Kan pıhtılaşması durumu olabilir.

Tiroid bozukluğunuz olabilir. Kadınlarda hipotiroid yani tiroidlerin az çalışması daha sık görülür. Bu da dolaşımı zayıflatır. Kadınlar daha çok üşür. El ayak soğukluğu, yorgunluk, saç dökülmesi ve kilo alımı da bu yüzden kadında daha çok görülür. Tiroid sorunlarınızı çözün ama hala soğukluk sürüyorsa Raynaud Sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

Kan damarlarındaki spazm durumudur. Dokununca bile soğuk hissi yaşatır. Periferik nöropati vakası yaşanıyor olabilir. Her durumda doktorda çare arayın. Uyuşma, karıncalanma ve yanma diğer belirtileridir. Diyabet, toksinler, enfeksiyon, vitamin eksikliği de nedenleridir. Sinir hasarınız ilerlemeden belirtileri görünce doktora gidin. Testlere girmeniz ve tedavi olmanız gerekebilir.