Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ekmeksiz Diyet Olmaz

Uzmanlar ekmeği tamamen kesmenin, zayıflamak isteyenlerin ilk başvurduğu yöntem olduğunu ve bunun yarardan çok zarar getirdiğini belirtiyor. Vücudun, diyette bile olunsa ekmeğe ihtiyacı olduğunu ve tamamen kesmenin böbrek yetmezliğinden aşırı strese kadar birçok zarara yol açtığını belirtiyor.

Ekmeksiz Diyet Olur mu?

Sağlıklı bir diyet programının uzmanlar, %55 ile 60’nın karbonhidratlardan oluştuğunu, diyet yapan kişilerin mutlaka ekmek yemesi gerektiğini belirtiyor. Ekmeksiz diyete devam edenlerinde böbrek rahatsızlarından kaçamayacaklarını söylüyorlar.
6-8 dilim ekmeği diyet yapanlar tüketebilir aksi takdirde ürik asit yükselir ve böbrek zarar görür. Daha sonra da Gut denilen hastalık ortaya çıkar. Bunun yanı sıra ekmek yenilmediğinde doyum sağlanmaz. Böylece gıdaları daha fazla tüketmek gerekir. Diğer gıdalar ise yağ içerdiği için kilo vermek yerine alınır.

Doğru miktarda doğru ekmeği tüketmek önemli olandır. Bir parça ekmeğe her zaman vücudumuzun ihtiyacı vardır. B grubu vitamini içerdiğinden kişi için yeterli miktarın her öğünde tüketilmesinde sakınca yoktur.

Çavdar ekmeği beyaz ekmeğe oranla, B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik, asit ve çinko bulundurur ve bol liflidir. Kan şekeri ve kan lipitlerinin düzelmesine, kolesterolün düşmesine ve bağırsakların çalışmasına da yardımcı olur. Hafıza kaybı ve stres ise az tüketildiği durumlarda ortaya çıkar.

Yanlış bir tanı toplumda ekmek adına yer alıyor. Ekmeği kilo alımından sorumlu tutmak söz konusu bile değildir. İnsan ömrünü uzatan, sağlıklı bir besindir.
Protein ve vitamin bulunduran ekmek ana gıda maddesidir. Tamamen kesilmesi bu nedenle yanlış olur. Günlük alınan 170-180 gr karbonhidratın 70-80 gramını ekmekten alıyoruz. Bunun 30-40 grama indirilmesi yeterli olacaktır. Böylelikle diyet yapanlar da ekmeği kesmeden devam edebilirler.