Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Eklemleri Sağlıklı Bir Şekilde Korumanın Yolları

Eklem ağrıları dayanılmaz boyutlarda karşımıza çıkabilir. Eklem yani mafsal ağrısına son vermek eklemleri korumak önemlidir.

Hareketsiz kalan eklemler sağlıksızdır ve her türlü soruna mahkumdur. Onların hareketli kalmasını sağlayın. Hareket kapasitesi arttıkça sertlik oranı azalacaktır. Çalışma, okuma, ekipman kullanma, molada hareket etmek eklemlere iyi gelir. Vücudunuzu ve eklemlerinizi koruyun. Paten, kayak gibi riskli aktivitelerde dirseklik ve dizlik kullanın. Yastık desteği kullanın.

Tenis ve golf gibi sporlarda koruyucu kullanın ve çok fazla zorlamayın. Sağlıklı eklemler için sağlıklı kilonuza kavuşun. Kalça ve dizde fazla kilo eklemlere yük bindirir. Bu noktalardan fazla basıncı alın. Egzersiz öncesi germe esneme hareketleri yapmayın çünkü eklemleri yorar. Hafif egzersizleri seçin.

Geniş hareket kapasitesi ile yürüyün ve eklemlerinizi kullanın. Dar açıyla sıkıştırırsınız ve zorlanırlar. Egzersiz dokunuyorsa yapmayı bırakın. Ağrıyla egzersize devam etmek yaralanma yırtılmaya neden olabilir. İnflamasyonu azaltmak için balık yiyin. D vitamini ve kalsiyumdan yararlanın. Süt ürünleri tüketin gün ışığı alın. Yük ve eşya kaldırıp taşırken çok dikkatli olun. Akupunktur ve bazı ilaçlar da iyi gelecektir. Kıkırdak bozulması, fiziksel travma ve osteoartrit vakalarında acilen doktora gidilmelidir.