Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Egzersiz Yapmadan Kilo Vermek Mümkün Mü?

Kilo kaybı söz konusu olduğunda spor salonuna yazılır ve diyete başlarız. Peki egzersiz yapmadan da kilo verilebilir mi?

Makrobiyotik yaşam danışmanı Shonali Sabherwal egzersiz olmadan nasıl kilo verilebileceğini açıklıyor. Diyette de vücudun doyması yeteri kadar besin alması gerekir. Aksi halde sonraki öğünde yanlış şeylere saldırırız. Hareket de bir miktar gereklidir. Egzersizle beraber diyeti yürütmek %20 oranında mümkündür.

Sadece diyet ile ortalama 10 kg 1-2 yıl içerisinde rahatça verilir. Diyette aç kalmamak önemli. Dengeli öğünler planlayıp uygulayın. Tuzu azaltın, yağı en aza indirin, az ve sık yiyin, kalori takibi yapın, kalorisiz gıdalara yönelin. Sindirimi kolay yiyeceklere yönelin ve enerji de versinler. Besin açısından zengin gıdaları yiyin ki daha kolay yakabilin ve acıkmadığınız için kalorilere saldırmayın.

Kepekli tahıllar %30, sebzeler %40-%50, baklagiller ve balık %15, fındık soya gibi ürünler %5 oranında tüketilmeli ve bu şekilde kilo verme planı kurulmalıdır. Kırmızı et, yağlı süt ürünleri, meyve suyu, rafine yağlar, yumurta, makarna, beyaz hamur, alkolden uzak durun. Organik yemeye çalışın. Esmer pirinç ve bol sebze tüketin. Suyu ihmal etmeyin.