Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Egzersiz Sonrası Kas Ağrılarının Nedenleri Ve Çözümleri

Egzersiz yaparken ve sonrasında çok pozitif hissederiz, fakat ertesi günden itibaren zar zor hareket edebiliyor kaslarımız ağrıyorsa dikkat edelim.

Sporcuların ve egzersiz yapanların bu konuda dikkat etmeleri gerekir. En yoğun olarak yapılan antrenmanlarda kendimize çok yüklenmememiz gerekiyor setler halinde dinlenerek ve kötü hissedersek ara vererek bitirmeliyiz. Isınma hareketleri ile egzersize ve spora başlamalıyız. Kaslara birden yüklenirsek sonucu kötü olur. Kaslar tutulur bir süre hareket bile edemeyiz çok ağrı çekeriz. Birçok sakatlanma yanlış egzersiz ve ısınma yapmadığımız için olur. Eklem sertliği, şişlik, hassasiyet, kas gücünde azalma, akut ağrılar görülür.

Kas ağrıları laktik asit birikimine sebep olmaz. Hücreler ve enerji kaslardan yakılırsa asidik durum azalır. Kas kasılmaları ve çekmeleri lif uzamasıyla olur. Kas çekmesi ve ağrısı varken egzersiz yapmayın kendinizi zorlamayın. Spordan sonra daha fit olduğumuzu kabul ederiz ama ağrılarımızı bir türlü konduramayız. Kas hasarı kötü bir şeydir. Kaslar zamanla kendiniz tamir edemeyebilir. Spor uzmanına masaj yaptırabiliriz. Safran ağrıları hafifletir. Fizik tedavi uygundur. Dinlenmek ve iyileşene kadar zorlamamak da çözümdür.