Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Egzersiz, Antidepresan Alan Kadınlarda Cinsel İsteği Artırır

Antidepresan alan kadınlar genelde cinsel işlev bozukluğu sorunu yaşar.

Düzenli olarak orta yoğunlukta egzersiz yapan antidepresan kullanan kadınlarda bu sorun ortadan kalkabilir. Texas Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, egzersiz kadınlarda cinsel dürtüyü geri getiriyor. Cinsel istek eksikliği depresyon ilaçlarının yan etkileri arasında. Doğru zamanda, doğru bir şekilde egzersiz yapmak, örneğin düzenli yürümek ya da koşmak cinsel hayata olumlu olarak geri dönüyor.

Cinsel hayatta tatmini kolaylaştıran bir anahtar gibi. Cinsel isteksizlik, bu ilacı alan kadınlarda 2.5 kat daha fazla yaşanıyor. Son 10 yılda %400 oranında antidepresan kullanım oranı artmış. %52 oranında kadında ise cinsel libidoyu azaltmıştır. İlaca başladıkları ilk 1 ay boyunca hiçbir cinsel aktivite içinde olmamışlardır. Daha sonra vücut geliştirme, kardiyo, egzersiz seanslarına günde en az 30’ar dakikadan katılmaya başlayan kadınlar incelenmiştir.

Bu kadınların kısa süre içinde cinsel birleşme sayıları haftada 3’e çıkmıştır. 3 haftalık rutin egzersiz seansları ile cinsel hayatları hareketlenmeye başlamıştır. Cinsel işlev, performans, mutluluk ve tatmin düzeylerinde önemli gelişmeler görülmüştür. Bu kişilerin depresyon oranlarında da egzersiz ve cinselliğin etkisiyle azalma yaşanmaya başlanmıştır.

Egzersiz depresyona da iyi gelir, ayrıca cinselliği de geliştirir. Her yaştan kadının egzersiz yapması önerilir. 30 dakikalık egzersiz sonrasında kendinizi daha iyi ve istekli hissedersiniz. Egzersiz, vücudu hazırlar, genital bölgeye kan akışı sağlar. Sinir sistemini tamamen aktive ederek cinsel organları uyarır ve hazırlar. Antidepresan ilacın etkilerini karartır.