Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Egzamayı Algılamak Ve Onunla Başa Çıkmak

Egzama bir tür cilt hastalığıdır ve bazı kozmetik ürünlerle tedavisi mümkün olabilir.

Kozmetik ürünleri egzamayı daha kötü getirebilir fakat makyajdan vazgeçmeden kozmetik ürünlerini kullanmak da mümkündür. Nazik ve hassas ciltler için egzamaya karşı kozmetik kullanımına dair öneriler:

Shea yağı, gliserin ve lanolin karışımlı banyo losyonları kullanılabilir. Donuk ve kaşıntılı cildi yatıştırır pürüzsüzleştirir. Bu nemlendirici kremler size bire bir. Bir diğer seçenek hyaluronik asit. Egzama tedavisinde bu ürünler kozmetikte bir devrim olabilir. Lapa lapa kuruyan cildi düzenler, ciltte doğal olarak bulunan bu madde atmosferden nem çekmeyi sağlar.

Bu kremler nem desteği ile cildinizi pürüzsüzleştirir. Niacinamide maddesi ise kırmızı lekeleri onarır. B3 vitamini olarak da bilinir. Bu ürünü içeren serum ve kremler tam size göre. Kızarmaya karşı güçlüdür ve cildi kuvvetlendirir. Kozmetik ürünlerden önce bu kremi kullanın.

Egzamalı hastaların kaçınması gereken ürünler ise şunlardır:
Glikolik asit, salisilik asit ve retinol. Cildi kolayca tahriş eder, suyu buharlaştırarak nemini kaybettirir, deriyi zayıflatır. Metilparaben veya butilparaben gibi koruyucular ise bakterileri ciltte tutar. İltihaba yol açar. Parfümler ise egzamayı tetikleyebilir, daha sağlıklı doğal ve organik kozmetik ürünler tercih etmeye çalışın.