Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Duygusal İlişkiniz Kalbinizi Yaralıyor Mu?

İlişkiniz genel huzurunuz üzerinde etkin bir şekilde rol alıyor.

Yani duygusal ilişkiniz iyi giderse siz de sağlıklı ve huzurlu oluyorsunuz. Facebook ilişki durumunda karmaşık seçenler için tam aksi durum geçerli. Karmaşık bir ilişki yaşayan kişiler incinmiş ve mutsuz kişilerdir. Daha uzun ve sağlıklı yaşamak için sağlam bir ilişkiniz olmalı. Sorunlu ilişkiler stresi zayıf bağışıklığı ve hastalıkları da beraberinde getirir. Psikologlar, romantik ilişkiler hakkında araştırmaları sonucunda bu kanıya varmıştır. Evli çiftler, nişanlılar ve sevgililer için veya duygusal bir ilişkiyi tek taraflı yaşayanlar için bu durumlar geçerli.

Çiftler birbirini kaybetme korkusunu aştıktan sonra özellikle evlendikten sonra kilo alıyor. Bu durum da bir süre sonra ilişkiyi yıpratabiliyor. Mutlu bir çift birlikte spor salonuna gidebilir. Aktif, neşeli ve üretken olur. Mutsuz bir çift kötü beslenir hareketsizdir agresiftir kilo alır.

Düzenli fiziksel egzersiz yapmayan çiftler stresli olur. Stres zihinsel sağlıkla beraber evliliği de bozar. Genel yaşam ilişkilerini ve cinsel hayatı mahveder. Para konusunda, aileler konusunda ve her konuda stres anlaşmazlığı ve ayrılığı getirir.

İyi hissetmek önemlidir. Seks çiftler arasında iyi hissetmeyi sağlayan etkenlerden biridir. Cinsel eksiklik ilişkiyi temelinden yıkabilir. Kadınlar sarılmaya muhtaçtır çünkü iyi hissederler. Dokunma, el ele tutuşma, omzunu ovma stres hormonu düzeylerini azaltır.

Seni seviyorum diyen ve güvenilen biriyle beraber uyumak gibisi var mı! İlişkide birlikte uyumak çok iyidir. Yorgunluk ve uykusuzluğa iyi gelen şeylerden biri de mutlu bir beraberlik.

Alkol kısıtlanması gerek. samimiyeti yok eder ve alışkanlık haline gelirse boşanma sebebidir.

Tansiyona da etkisi var. Egzersiz, diyet, stres gibi faktörlerle ilgisi vardır. İlişki durumunuz kötüyse bu tansiyonunuza yansıyacaktır. Mutsuz evliliklerde çiftler tansiyon hastası olabiliyor. Kalp hastalıkları ve depresyonda da aynı durum geçerli.

Yine gerçekliği kanıtlanan kritik bir hastalık olan kanser hastalarında mutluluğun etkisi çok büyük. Birçok hasta moral ve sevgiyle iyileşiyor.