Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Duygusal Acıdan Kurtulmanın 5 Yolu

Hayat boyunca fiziksel yaralanmalar dışında ruhsal-duygusal acılar da çekeriz.

Reddedilme, başarısızlık, aldatılma, ölüm, terkedilme gibi sorunlar psikolojik rahatsızlıklara dönüşebilir. Tartışarak veya kaçarak iyileşemeyiz. Üzerine gitmek ve yaraları sarmak gerekir. Uzun vadede etkilemeyecek şekilde bu tedavi nasıl yapılır?

Neden reddedildik ve bu bizi çok mu yaraladı? Reddedildiğimizde veya birinden ayrıldığımızda beynimizdeki kimyasallar etkilenir. Şeker hapı gibi ilaçlar kullanıldığında daha az acı çekildiği görülmüştür. Düşüncesi bile acı verebilir. IQ, hafıza ve karar verme testlerinde de azalma görülür. Bizi yalnız, çaresiz ve işe yaramaz gibi hissettirir. Bir şeyin bize ait olduğunu bilmek iyi gelir.

Düşünce ve duygularımızı bir psikolog ve en yakınımızla paylaşmalıyız. Neler hissettiğimizi birileri mutlaka bilmeli. Endişe ve korkularınızı birileriyle paylaşın. Zayıf anlarınızda düşünmeden hareket etmek yerine birini arayın. Böylece yeni bir bakış açısı kazanırsınız.

Benlik saygısını etkileyen önemli bir başarısızlığı önlemek mümkün mü? Algıları bozan başarısızlıklar hedeflerimize ulaşamayacağımızı zannettirir. Yetenek eksikliği, kötü şans gibi varsayılan nedenleri suçlu bularak, ağlayarak, kaçarak, pes ederek geçiştirmeyelim. Yeniden planlayıp hedefe ilerleyelim. Fiziksel egzersizler de iyi gelecektir.

Duyguları incinen kişiler karşı taraf özür dilediği halde kötü hissetmeye devam eder. Suçluluk duygusu kalıcı olarak kalmamalı özür ile konu kapanmalı. Yoksa odaklanma sorunu ve hayattan zevk alamama durumları doğar.
Gerçek aşka veya başarıya layık değilim gibi düşünceler de başka bir konu. İnancımızı yüksek tutmalıyız ve evrenden en iyisini istemeliyiz. Yeniden sevmek, sevilmek, başarmak bizim elimizde.