Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Düşük Testosteronla Kısırlık Arasındaki İlişki Nedir?

Düşük testosteron demek cinsel istek ve işlevde azalma ve üreme sorunları demek.

Kısırlık da testosteron replasman tedavisiyle düşen ve azalan hormon seviyesi tekrar eskiye döndürülür. Çocuk sahibi olmak isteyenlere kötü bir haber. Bu tedavinin kısırlık yapması yüksek bir ihtimal. Cinsel hayatınızı geri kazandıran testosteron tedavisi kısırlığa yol açabiliyor. Testosteron replasman tedavisinin, bir erkeğin üreme potansiyeli üzerinde derin bir etkisi vardır.

Testosteron hormonu sperm sayısını önemli ölçüde etkiler. Beynimizde salgılanan özel bir hormon olan gonadotropin sağlıklı sperm sayısını üretmekle ve cinsel üreme kontrolüyle görevlidir. Testosteron üretmesi için testisleri uyarır. Jel, yama, ilaç, enjeksiyon gibi çeşitli türlerde yapılan testosteron tedavisi ile bu süreç zarar görür.

Cinsel açıdan rahat bir hayata kavuşursunuz fakat kısırlık sorunu ortaya çıkar. Düşük sperm sayısı da çocuk yapma ihtimalinde azalma demektir. Baba olmak isteyen erkekler bu tedavi yöntemini seçmemelidir. Erkekte kısırlığı yenmenin yolu düşük testosteron sorununda bu hormonu salgılatan gonadotropin maddesini kullanmaktır. Bu hormon enjekte edilerek kısırlık tedavisine başlanır. Endokrinolog ve ürolog uzmanları eşliğinde uygun tedaviler seçilmelidir.