Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Düşük Kalorili Beslenme Önerileri

Yeme alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle kilolarımıza veda edebiliriz. Kalori alımını azaltmanızı sağlayacak bazı tavsiyelerimiz var.  İşte sizin için birkaç öneri:

Düşük Kalorili Beslenme Önerileri
Makarna Sosunu Hafifletin:

Makarnadan vazgeçemiyor ama aynı zamanda düşük kalorili de beslenmek istiyorsunuz. O zaman düşük kalorili makarna sosu hazırlamayı deneyin. Makarna sosunu, havuç, yeşil veya sarı kabak, biber gibi sebzeleri şeritler halinde kesip, hazırlayabilirsiniz. Sosu hazırlarken sebzeleri yağda pişirmeyin. Bunun yerine bir miktar su ekleyip, pişirin.

Ekmekle Sebzeyi Yer Değiştirin:

Ölçüyü biraz kaçırınca, lezzetli olan her şey bize zarar veriyor. Onlardan birisi de ekmek. Sofralarımızın vazgeçilmezi olan ekmek, düşük kalorili beslenme planımızda en az yer alması gereken besindir.
Alışkanlıklarımızda ufak değişiklik yaparak, ekmeği azaltabiliriz. Mesela ekmeğin arasına köfte koyup yemek yerine, o köfteyi marul ya da lahana yaprağına sarıp, yiyebilirsiniz.

Yağlara Dikkat Edin:

Her ne kadar zeytinyağı ve fındık gibi kuruyemişler yüksek kalorili olsalar da sağlıklı besinlerdir. Yani hayatınızdan bunları çıkarmayın.

Sadece tüketim miktarınıza dikkat edin. Tek bir çorba kaşığı zeytinyağında 150 kalori var ve 13 gramı da bunun yağdır. Tavuk da diyette sık yenilen bir besindir. Ancak sakın ola derili yeme gibi bir hataya düşmeyin. Çünkü tavuğun derisinde, tüm yağı gizlidir.

Önce Sebze Yemeğini Yiyin:

Brokoli, havuç, pırasa, marul, domates gibi lifli sebzeler öğünlerinizden eksik etmeyin. Bunlar geç acıktırma ve tok tutma özelliği taşıyor. Lifli gıdalardan hacimli olanlar, kalori açısından tam istediğimiz gibidir.
Et türü ve makarna ya da pilav gibi karbonhidratları da yemekte tüketeceksiniz. Öncelikle lifli sebze yemeklerini yemeye dikkat edin. Böylece karnınız çabuk doyar ve et ve karbonhidrattan daha az yersiniz.