Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Düşme, Kayma Ve Kırıklardan Kaçınma Yolları

Düşmeleri ve kaymaları önlemek için bir numaralı egzersiz bir çamaşırı iki elinizle iki yandan çekerek sıkıp tutmaktır.

Güç ve esneklik koordinasyonu sağlanır. Osteoporozlu kişilerde de çok etkilidir. Kendi ayaklarınızı üzerinde sıkıca sağlamca durun. Yürüyün, yüzün, golf ve kayak yapın, tai chi de önerilir. İlaçlarınızın yan etkileri sonucu duruşunuz da etkilenir, doktorunuzla konuşun. Uyku ve baş dönmesi yapabilen ilaçları kullanmayın.

Günlük hayatta kolayca kayıp düşebilirsiniz. Adımlarınızı çok dikkatli atın. Kaygan zeminler, çimli yosunlu, karlı ve bazı parkelerde yavaş adım atın. Mermer ve seramik zeminler de tehlikeli olabilir. Yüksek kapı eşiklerine de dikkat edin. Evinizde mobilyaları akıllıca yerleştirin.

Yol ağzına yürüyüş alanlarına sehpa ve benzeri düşmeyi sağlayacak şeyler koymayın. Kablolara da dikkat. Kapı zili, telefon gibi şeylere koşarken acele etmeyin. Sandalye tepesindeyseniz hele çok dikkat. Banyoda köpüklü sulu kaygan zeminlere dikkat. Banyo paspasları kullanın, terlik giyin yavaş adım atın.

Evcil hayvanlarla birlikte uyumayın sizi çekerek düşürebilirler. Oyuncakları yol üzerinde tutmamaya çalışın. Dökülen sıvıları hemen zeminden silin. Alkolü az tüketin veya bırakın. Zor görmek de düşmelere nedendir, gözlüğünüzü değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. Kaymaya başladığınız anda dengelenmeye tutunmaya çalışın. Kalçanın ayrılmasından kaçınmaya çalışın.