Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti ile Zayıflama

Dukan diyeti Fransız Dr. Pierre Dukan tarafından yıllarca hastalarına uyguladığı diyeti kitaba çevirmesiyle başlamış ve Fransa’da yok satan bu kitabın ünü gün geçtikçe yayılmıştır.

Bu diyet 4 evreden oluşmaktadır ve verilecek olan kiloya göre uygulanır.

Bu diyetin en güzel yanı protein ağırlıklı olduğundan yağ yakımının yüksek oranda olmasıdır.

Atak Evresi Özeti:

Uygulama süresi 1-10 gün arasında değişen bu dönemde kategoride belirtilen 10 besin ve eksraları yeme hakkınız vardır. Bu belirtilen kategoriden kendinize uygun olanları günün her saati sınırlama olmadan yiyebilirsiniz. Ayrıca gıdaları birbirine de karıştırabilirsiniz.

Yediklerinizi çeşitlendirerek, yiyecekleri sırayla ya da sırasız tüketerek tüketim biçiminizi değiştirmeye çalışın. Atak sırasında da gıdaların gerçekten sizin olduğunu unutmayın.

Seyir Evresi Özeti:

Atak döneminde belirlenen gıdaların yanı sıra çiğ ya da pişmiş sebzeleri de ekleyin. bu gıdalarında yeneceği miktar ya da saatlere kısıtlama getirilmemiştir. Seyir evresi süresince, hedeflenen kiloya gelene kadar sebzeli ve sebzesiz protein dönemlerini dönüşümlü uygulayın.

Güçlendirme Evresi Özeti:

Bu geçiş dönemi verilen kiloya bağlı olarak belirlenir. Verilen her kilo için 10 günlük yeni rejim yapılır. Eğer 20 kilo verilmişse, bu dönem 200 gün boyunca sürmelidir. Bu evrede izinli gıdaların yanında bir de haftada 2 kez ödül yemeği hakkınız vardır.

Koruma Evresi Özeti:

Haftanın 6 gününde başlangıçta olduğu gibi her istediğinizi yiyebilirsiniz. Bütün zayıflama programını sıkı takip edip, öğrendiklerinizi uygulayın. Hayatınız boyunca kilonuzu korumak için protein perşembeleri uygulayın. Ve son olarak da hayatınızın geri kalanında hergün 3 çorba kaşığı yulaf ekmeği yiyin.