Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Down Sendromu’Nu Saptamak İçin Belirgin İpuçları

Gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi olan 3 ila 6 ayı arasında yapılan ultrason taramalarında, Down Sendromu gelişimi tespit edilebilir.

Kromozom bozukluğu olan bebek ve gelişmekte olan bu rahatsızlık önceden tespit edilebiliyor. Riskler için erken tedbir alınabiliyor. Olası gösterge ve belirtiler izlenerek tarama yapılıyor. İkinci trimester döneminde yapılan muayene ve ultrason sonrası riskler ortaya çıkıyor. Potansiyel Down Sendromu belirtileri ise şunlar.

Küçük ya da hiç gelişmemiş burun kemiği, beyin karıncıklarında boşluklar, böbrekte hafif şişlik, kalpte parlak noktalar, bağırsaklarda parlaklık, kol veya uyluk kemiğinde kısalık, üst bölgelerde anormal arterler, boyun ve ense kalınlığı gibi tipik belirtiler ile gebeliğin 3-6 ayları arasında Down Sendromu kendini gösterir.

ABD ve İngiltere’de yapılan birkaç yıllık araştırmalarda tüm doğum kusurlarına ve gebelik tarama sonuçlarına bakılmıştır. Düzenli kontrol ve muayenelere giderek gebeliğin düzgün ilerlediğini öğrenmek olası riskleri doğumdan önce tespit etmek bebek sağlığı açısından mühim. Bu belirtiler ise Down sendromu riskini 3-4 kat daha artırıyor. Boyun ve ense kalınlığı, beyinde boşluklar, arterlerde anormallik, burun kemiğinde sorunlar. Kapsamlı ultrason ve taramalar gebelikte hayati önem taşıyor.