Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğurganlık Ve Üreme Yeteneğinde Son Gelişmeler

Bilim adamlarının araştırmalarının çalışmasında spermlerin yumurta hücrelerine tutunma ve dölleme olasılığı özel bir reseptörle incelenmiştir.

Bir İngiliz araştırması olan bu çalışmada, önemli protein reseptörlerinin rolü olduğu belirlenmiştir. İnsanların doğurganlık tedavilerinde bu konunun dikkte alınması gerektiği vurgulanmıştır. 2005’de Izumo ve Juno kod adlı sperm ve yumurta reseptörleri Japon araştırmacılar tarafından üretilip incelenmişti. Güvenlik düzeyi ile kritik etkileşim durumuna bu şekilde bakılabiliyor. Yani bu reseptörler ile rol modeller üzerinde döllenme sorunları incelenip doğurganlık ve üreme yeteneği araştırılıyor.

Korunmadan 1 yıl geçiren çiftlerin cinsel hayatı ele alındığında gebe kalma oranlarına da bakılmıştır. 1 yılın sonunda başarısız kalındıysa kısırlık söz konusu olabilir. Düşük sperm sayısı veya yumurtlama bozuklukları söz konusu olabilir. Erkek veya kadına bağlı faktörlerden kısırlık ve üreme sorunları ileri gelebilir. Bir enjeksiyon yöntemiyle spermler yumurta hücresinin içine enjekte edilerek döllenme durumu incelenebiliyor. Bu çalışmada iki tarafın da üreme durumlarına bakılıyor. Basit genetik tarama testleri ve fare deneyleri ile klinik lab testleri sırayla uygulanıyor. Yapay protein reseptörü üretilerek doğurganlık yeteneği ve kısırlık sorunlarının nedenleri ile çözümleri üzerinde duruluyor.