Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğurganlık Kararlarını Lise Arkadaşları Etkiliyor Mu?

Araştırmalara göre çocuk yapma kararı, sigara, egzersiz gibi davranışlardan ve en çok da arkadaşlarımız tarafından değişiyor.

Lise arkadaşları doğurganlık kararında çok etkili ve baskın. Normal hayatta da en çok insan arkadaşlarının fikirlerinden etkileniyor. Liseden arkadaş olan kızlar evlenip çocuk yapma noktasına geldiğinde arkadaşları doğurduysa veya hamileyse ya da bu kararı almışsa kendileri de çocuk istiyor. 1700’den fazla kadın araştırmaya katılmış ve bu sonuçlar çıkmıştır.

Planlanmış gebelikler ardı ardına yaşanabilir. Eski ve sıkı arkadaşlar birbirinden bu konuda çok etkileniyor. Eşleri ve ailelerinden çok lise arkadaşlarının yolundan gidiyor. Çocuk sahibi olma arzusu yaş arttıkça daha da artar. Erken yaşta bir evlilikte iseniz bile lise arkadaşlarınız çocuk sahibi oluyorsa siz de bu yola girersiniz.

Burada belki de bir öncelik yarışına girilir. Doğurganlık kararları yalnızca bireysel özelliklere ve tercihlerimize bağlı değil. Sosyal çevremiz bu konuda baş rolde. Ortalama olarak kadınlar 27 yaşında en çok anne oluyor. Karşılaştırma, kıyaslama gibi durumlar arkadaşlar arasında sıkça yaşanıyor.

Çocuk yapma kararı da buradan öne çıkıyor. Özellikle yeni anne olan arkadaşlar varsa. Deneyimler paylaşılıyor, çocuk hakkında bilgi ve öğütler geliyor. Bu nedenle bu dönemlerde kadın arkadaşlar kararlarınızı yönlendirebilir dikkat edin.