Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğurganlık Hakkındaki 5 Gerçek Ve Tübal Bağlama

Çocuk sahibi olmak bir kadının hayatındaki en önemli karardır. Tüp Ligasyonu nedir ve doğurganlık sorunlarında ne gibi çareler mümkündür?

Bir kez tübal ligasyon yani fallop tüpü bağlaması işlemi yaptıran kadınlar ileride çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde üzüntüyle karşılaşıyor ve pişmanlık sıkça yaşanıyor. Çünkü bebeğin ana rahmine düşeceği dölleneceği bu tüpler bağlanmış oluyor.

Fikrinizi değiştirirseniz bunu tersine çevirme şansınız olabilir. Cerrahlar başarılı cerrahi işlemlerle geri döndürebiliyor. Doğum sırasında veya sonrasında bağlanan tüpler tersine çevrilip orijinal haline geri döndürülebiliyor. Vazektomi ve histerektomi işlemleri uygulanabiliyor.

Nispeten basit bir prosedür yaşanıyor. Çeşitli tekniklerle işlem ters çevrilebiliyor. Minimal invaziv işlem ayakta uygulanıyor. Minilaparotomi işlemi 2 inçlik bir kesim işlemiyle devam ediyor. Daha hızlı iyileşme ve daha az masraf ortaya çıkıyor.

Tübal ligasyon ile doğurganlığınızı geri kazanıyorsunuz. Bağlanan ve döllenmeyi önleyen fallop tüpleri tekrar açılıyor. Bebek rahme düşerek döllenerek gelişebilir ve doğum gerçekleşebilir hale geliyor.

 

Kadınlarda tüm ligasyonu ve ters cerrahi işlemlerinde eşlerinin de sperm durumları incelenmli. Doğurganlık kadın kadar erkekle de ilgili bir durum. Sperm sonucu kötüyse döllenme şansı düşer.