Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğurganlığınızı Korumanın Yolları, Sağlıklı Beden Sağlıklı Gebelik

Özellikle kadınları ilgilendiren hamile kalma, çocuk sahibi olma ve doğurganlık konularında yaş önemli bir faktördür.

Gebe kalmaya çalışan kadınlar bu şansı artırabilir mi, doğurganlık olasılığı artırılabilir mi? Yaş ve doğurganlık paralel konulardır. Çocuk sahibi olmak için yaşın önemi büyüktür.

Bu planınız varsa elinizi çabuk tutun. Bir yaştan sonra kadınlar hamile kalamıyor ve ihtimal azalıyor. 35 yaş üzeri bu ihtimal azalırken 40 yaşın üzerinde 2/3 oran daha zorlaşıyor.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ve hastalıkları önlemek gerek. klamidya ve gonore gibi virüsler cinsel yolla bulaşıp fallop tüplerine hakim oluyor bu da gebeliği önlüyor. Sigara içmemek gerekiyor. Sperm döllenmesi sperm üretimi yumurtlama gibi gebe kalma etkenlerini olumsuz etkiliyor. Sağlıklı kilonuza kavuşun.

Diyet ve egzersiz yapın çok zayıf ya da çok kilolu olmak doğurganlığı önler. Alkolden uzak durun. Alkol hamile kalma şansınızı azaltır. Haftada 1-2 kadehten fazlası zarar verir. Sperm oluşumuna da zarar verir, en iyisi alkolü bırakmaktır. Erkekler de testislerini korumalıdır.

Sıcaklık iyi değildir cinsel bölge birkaç derece soğuk tutulmalıdır. Sıkı iç çamaşırı ve sıcak duştan kaçının. Radyasyon ve bazı kimyasallar gebeliği ve doğurganlığı önler. Düzenli egzersiz yapın, stresten uzak durun, korunmayı bırakın ve doktorunuz eşliğinde gebelik planınızı oluşturun.