Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Sonra Yaşanan Depresyon

Lohusalık depresyonu doğumdan sonra sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bebek doğduktan sonraki birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

6 hafta içinde görülür. 500 de 1 oranında nadiren görülen bir sorundur. Kavramsallaştırma annenin ruh ve zihin dünyasında bebeği dünyaya getirmekle ilgili olarak başlar ve doğumdan sonra da sürer. Loğusa psikozu ve major depresyon ile seyreder. Akut karışıklık durumu, dalgalanan ruh hali, düzensiz düşünme ve davranma, halüsinasyon ve hezeyanlar gibi psikotik belirtiler gösterir. Depresif ruh hali, ilgiyi kaybetme, zevk alamama, mutsuzluk gibi sorunlar yaşanır.

Doğumdan sonraki birkaç hafta bu sorunlar yoğun yaşanabilir. Yeme değişiklikleri görülür ya çok ya az yenir, kilo sürekli değişir. Uyku düzensizlikleri başlar. Cinselliğe ve eşe olan ilgi azalır. Yorgunluk hissedilir, öz değer düşer. Odaklanma güçlüğü çekilir, ölüm korkusu bebek ve kendiyle ilgili endişeler başlar. İş ve özel hayatı kötü etkiler. Kaygı, endişe, panik atak, uykusuzluk, ağrılar, hafıza kaybı, odaklanma sorunu, ağlama, umutsuzluk, bebeğe ilgi kaybı, gerçekdışı hisler, yalnızlık ve ölüm korkusu, intihar, öfke, saldırganlık ve paranoya ile karşılaşılır. Danışmanlık ve psikoterapi ile ilaç tedavisi uygulanabilir.