Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Sonra Vajinada Gerçekleşen Değişimler

Vajina, yapısal olarak doğumdan sonra değişebilir. Daha geniş, kuru veya sert hissedilebilir.

Bu süreçte vajinanın daha hızlı bir şekilde eski haline dönmesini destekleyebiliriz. Doğum sırasında bebeğin rahim kanalından çıkmasıyla vajinada değişimler görülmesi normaldir. Vajina ve anüs yollarında bebeğin çıkışını engelleyen sıvı keseleri doktor tarafından alınabilir. Vajina doğumdan sonra normalden daha kuru ve gevşekse cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanabilir.

Vajinanız daha açık, gevşek, yumuşak ve geniş bir hale gelirse, morarma ve şişme de görülürse normal doğum sonrası bunlar görülebilir korkmayın. Muhtemelen eski haline tam olarak dönmeyecek. Mühim olan işlevinin kaybolmaması, görüntüsü değil. Pelvik taban kaslarını hedef alan egzersizler önerilir. Vajina ve kasların güçlenmesini sağlayan Kegel egzersizleri önerilir.

Sekste de zorlanmanızı önler. Sıkma germe ve hızlıca serbest bırakma egzersizleri cinsel organlara ve bel altındaki kaslara uygulanmalıdır. Emzirmek vajina sorunlarını azaltır. Vajinada kuruluk için kayganlaştırıcı jel kremler kullanılabilir. Yağ bazlı lateks prezervatif kullanmak da durumu kolaylaştırır. Normal doğumda atılan dikişler ve doğum izleri ağrı yapabilir.

Ağrı kesiciler verilir yine egzersiz önerilir. Vajina hijyeni çok mühimdir. Her gün banyosu yapılmalı ve temizlenmelidir. Yırtılma, kesik, kanama gibi yaralarda acil müdahale isteyin. Cinsel sorunlar için kayganlaştırıcı sürülebilir seksten kaçınmayın eşinizle konuşun doktorunuza danışın. Dinlendikten sonra normal cinsel yaşamınıza dönebilirsiniz.