Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Sonra Seks Size Ne İfade Ediyor?

Uzun zamandır bebekle ilgilenmekten ve bir tür doğum sendromundan eşinize zaman ayıramıyorsunuz.

Doğumdan sonra bunalıma girme durumu ve cinselliğe ara verme durumları yaşanabiliyor. Bebek geldikten sonra seks size artık bir şey ifade etmiyor olabilir. Vajinal yani normal doğum yapan kadınlarda bu sorun yaşanabiliyor.

Kadınlık organları hormonları ve cinsel işlevlerini bir yönden doğumla birlikte kaybettikleriniz kısa süreli de olsa düşünebiliyorlar. Vajinal basınç doğumdan sonra bir müddet geçmeyebilir. Bu da seks hayatını geriletebilir. Yani normal doğum sonrası fiziksel ve ruhsal nedenlerle sekse ara verilebilir.

Cinsel hayatın yani seksin sürekli acı vereceği düşünülür. Doğum vajinayı çok zorlamıştır. Cinsel tatmin alınamaz acı çekilebilir ön sevişmeden bile kaçınılır. Cinsel işlev bozukluğuna dönüşmemek adına uzmandan yardım almak ve bu süreçte eşlerin sabrı ve ilgisi gereklidir.

Sezeryan doğumu yapan kadınlarda bu sorunlar çok az görülür. Pelvik egzersizleri vajinayı rahatlatır ve cinsel ilişkiye girmeyi doğumdan sonra kolaylaştırır. Acı çekmediğini gören kadınlar da seks hayatına devam edebilir.