Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Sonra Fiziksel Ve Ruhsal İyileşme

Doğum izniniz sırasında muhtemelen uzun bir yapılacaklar listesi hazırladınız.

Peki doğumdan sonra yaşanabilecek fiziksel ve ruhsal değişimleri tahmin edebilir misiniz? Bu bir tatil dinlenme molası izin süresi değil. Bebek ve sizin için gereken verilmiş bir izin süreci. Anne olmayı öğrenmek için size ayrılan bir süre. Vücudunuz 9 ay boyunca çok değişti. Fiziksel olarak da içsel olarak da.

Kısa sürede normale dönmeyi beklemeden şifa bulmak eski halinize dönmek için bu süreci iyi kullanın. Haftalardır seks yapmayan bu kadınlar doğumdan hemen sonra cinselliğe dönmek ister, ki bu yanlıştır. Vücudun hazırlanma adapte sürecini bekleyin. Rahatlayın, iyi beslenin, iyi uyuyun, egzersiz yapın, kendinize zaman ayırın.

İlk birkaç ay yorgunluk yaşanır. Bebeğiniz sizi izler, onunla konuşmanızı onunla ilgilenmenizi bekler. Onunla bol vakit geçirin. İlgi ve sevgi verin. İzin sürenizde onunla iyice yakınlaşın. Bir bağ kurun. Güne temiz hava alarak başlayın. Bebeğinizle ağaçlık bir yerde yürüyün. Güneş ve temiz hava alın. Yatak odalarınızı ve tüm evi iyice temizletin. Fiziksel ve ruhsal anlamda gün geçtikçe pozitif hissedecek ve iyileşeceksiniz.