Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Önce Yaptırılacak Genetik Testler

Birden fazla bebek taşıyan hamileliklerde doğum kusurları riski yüksek midir?

Tek rahmi paylaşan birden fazla bebek durumunda riskler artar. Bebeğin DNA’sını etkileyen Down sendromu gibi genetik kusur riski artıyor denilemez. Genetik anormallikler her bebekte eşit risktedir. Çoklu gebelikle ilgisi yoktur. Her bebeğin kendi riski vardır, tek bebeğe hamile iseniz dahi bu risk olacaktır.

Doğumdan önce yaptırılan genetik testler ile sorunlar önceden saptanabilir gereken tedbir alınabilir. İkiz ya da üçüz kromozomları, beyin, kalp, mesane veya karaciğer bozukluklarına neden olabilir. Serebral palsili doğma oranı da yüksektir. Serebral palsi ve benzer hastalıklar ikiz ve daha çok sayıda gebeliklerde 4 kat daha fazla görülür.

Tekiz gebelikler de risk taşır elbette. Tekil gebeliklerde de her 1000 gebelikten 25’inde doğum kusurları sağlık sorunları görülebiliyor. Prenatal tarama testleri kromozom anomalileri ve diğer doğum kusurları açısından bebeklerin riskini ölçer.

Her hamilenin yaptırması gerekir. Ense kalınlığı, sıvı fazlalığı, Down gibi çeşitli sorunlara gelişim gidişatına bakılır. Kan testleri, amniyosentez, CVS testleri yaptırılmalıdır. Tekil gebelik harici çoklu gebeliklerde taramalar daha sık yaptırılabilir.