Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğumdan Korkanlar, Doğum Sonrası Depresyona Yakalanabilir

Doğum yapmak önemli sağlık komplikasyonlarına yol açabiliyor.

Normal ya da sezaryen olsun anne adayları her riskle karşı panikleyebilir. Doğurmaktan korkmak ise doğum sonrası depresyona sebep oluyor. Kadınların üzerindeki bu fiziksel ve ruhsal baskılar, korku ve endişelerdoğum sonrası depresyon riskini 3 kat artırıyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre %8 ila %19 oranları arasında bu risk gündemde.

Uyku eksikliği, depresif belirtiler, anne bebek arasında kopukluklar, bebek hakkında korkutucu düşünceler ve utanma duyguları da depresyona eşlik ediyor. Doğu Finlandiya Üniversitesi araştırmaları da bunu destekliyor. 2002-2010 yılları arasında yapılan 500 binden fazla doğum incelenmiş ve annelerde bu sorunlar gözlenmiştir.

Doğumdan ve getirilerinden korkan anneler lohusalıkta ve sonrasında depresyon yaşıyor. Hamilelikten önce de depresyon hastasıysal bu oran daha da artıyor. İstenmeyen gebeliklerde ise bu oranlar tabii ki çok daha fazladır. İlk gebeliklerde, istenmeyen ilişki sonucu oluşan ve korunmadan yaşanan gebeliklerde depresyon ve bebekten soğuma riskleri yüksek.