Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Sonrası Süreç Ve Davranışlar

Ve işte beklenen oldu. 9 ay 10 günlük süren gebeliğin ardından dünyalar tatlısı bebeğinizi kucağınıza aldınız. Şimdi doğum sürecinin ardından bebeğinizle geçireceğiniz çok özel anlar sizleri bekliyor.
Doğum sonrası süreçte, ilk kez annelik duygusunu tadanlar, genelde ne yapacağını nasıl davranacaklarını bilemez durumda olabiliyorlar.

Doğum sonrası süreç, anne adayının iyileşmesini içine alan ve bebeğin en fazla annesi ile temas etmesi gereken bir süreçtir.
Doğum öncesi fiziki duruma gelebilmek, tam anlamıyla bir yıl kadar sürebilmektedir. Anne sağlıklı bir şekilde beslenerek bebeği için gereken süt ihtiyacını da yerine getirmelidir. Bebek ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenerek 6. Aydan itibaren posasız sulu yiyeceklere geçebilir.
Bu arada anne adayı genişleyen vücudunun toparlanması için gerekli egzersiz hareketlerini uygulayarak hayatına kaldığı yerden devam edebilir.
Doğumun ardından normal olarak Rahim Kasılması, vajinal akıntı durumları ve göz ila deri üzerindeki kızarıklıklar görülebilir.
Gebeliğin son haftasına kadar rahim on kat büyüme gösterdiği için doğumun gerçekleşmesiyle beraber küçülme sürecine girer.

Küçülmeye başlayan rahim doğum sonrasında çeşitli kasılmalara sebep olur ve adet sancısı şeklinde ağrı görülür. Bu ağrılar rahim kasılmasının belirtileridir.
Normal doğumda iyileşme süreci 3 hafta içerisinde gerçekleşirken, sezaryenle doğum yapan annelerde iyileşme sürece biraz daha uzayarak, 4-5 hafta sürmektedir.
Doğum sonrası süreçte anne dinlenmeli, yatmalı ve sık sık idrara çıkarak, idrar yolu enfeksiyonu varsa azaltmalıdır.
Normal doğumlardaki dikişlerin sağlığı için ağır kalkılmaktan, ev işlerinden 4 haftalığına uzak durmalıdır.
Doğumdan sonraki süreçte anne de ilk hafta içerisinde; sebepsiz ağlama durumları ve aşırı duygusallık gözlenebilir. Bu gayet normal ve geçici bir durumdur.
Bebeğin uyuduğu anlarda anne de uyuyarak enerji depolamalıdır.
Annenin doğumdan sonraki süreçte olabildiğince sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Özellikle; bol sıvı tüketimi, protein ve vitamin alımı hem annenin iyileşmesi hem de bebek beslenmesi için süt üretiminde büyük önem taşır.