Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Önlemek-Hamilelikten Sonra Saç Dökülmesinin Nedenleri

Günümüzde saç dökülmesi kadınlarda erkeklerde kısacası herkeste görülebilen bir saç problemidir. Kadınlarda daha nadiren görülen saç dökülmesi özellikle hamilelik döneminde ve doğum sonrasında daha sık görülmektedir. Gerek doğumdan gerekse hamilelikten sonra görülen saç dökülmesinin nedenleri iyi irdelenmez ve bu nedenleri kaldırmaya yönelik tedbirler alınmaz ise kalıcı saç kaybına kadar uzanan saç sorunları ile karşı karşıya kalma riski her zaman için vardır.

Doğumdan Sonra Saçlar Neden Dökülür?

doğumdan hamilelikten sonra saç dökülmesi

doğumdan hamilelikten sonra saç dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesinin nedenleri beslenme kaynaklı olabileceği gibi kadınlık hormonları ile alakalı da olabilir. Gebelik döneminde kadınların vücutlarında hormon düzeyindeki artış ile birlikte vücudun her yerinde hormonal artışın izlerine rastlanabilir. Bu izlerden biri de saçlarda oluşur. Saçın uzamasına neden olan hormonlarda da bir atış söz konusudur. Hamilelik döneminde son derece güçlenen saçlar gebelik süresince dökülmezler. Doğum ile birlikte hormonlarda ve saçı büyüten hormonlarda hızlı bir düşün yaşanır. Bu düşüle birlikte hamilelik süresince dökülmesi gereken ama hormonların fazla salgılanması nedeniyle dökülmeyen saçların hepsi dökülür. Hamilelik sonrasında ortaya çıkan yoğun miktarlardaki saç dökülmelerinin asıl sebebi budur.

Ayrıca hamilelik süresince östrojen hormonunda gerçekleşen değişiklikler, kullanılan ilaçlar ve yan etkileri, hamilelik öncesi kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin bırakılması ile gerçekleşen hormonsal değişiklikler, beslenme bozuklukları ve hamilelik sırasında gerçekleşen demir kaybı da doğum sonrası saç dökülmesi nedenlerinden bir kaçıdır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Doğal ve Bitkisel Çözümler Varmı?

Saçlara bakım yapılarak saç dökülme yoğunluğu en aza indirgenebilir. Bitkisel bir çözüm olarak zeytin yağı ve hindistan cevizini karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Yine de en önemli kısım beslenmenize dikkat etmenizdir. Sağlıklı beslendiğiniz sürece hormonların dengesini koruyabilir ve saç dökülmesini hafif bir şekilde atlayabilirsiniz.

Saçlarınızı boyarken kimyasal saç boyalarını kesinlikle kullanmamalısınız. Hamilelik boyunca saçlarınızı çok fazla taramamalısınız. Çünkü bu dönemde saç kökleri oldukça zayıflar. Saç kuvvetlendirici ve destekleyici saç serumlarından da kullanabilirsiniz. Ağız yoluyla alınan ilaç tarzında yöntemleri kullanmamalısınız. Hamilelik döneminde bulacağınız çözümlerin topical çözümler olması gerekiyor.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer Ve Kalıcı Mıdır?

gebelik doğum sonrası saç dökülmesi

gebelik doğum sonrası saç dökülmesi

Hamilelik sırasında kuvvetlenen saçların doğum sonrası uykusuzluk, hormonal dengesizlikler, fazla kilo alınması, stres gibi etkenler nedeniyle dökülmesi çok uzun bir süreci kapsama da büyük bir sorun olarak görülüyor. Doğum ile başlayan süreç yaklaşık olarak genellikle 2 – 3 ayla sınır olsa da 2 yıla kadar uzayabiliyor. Mat ve cansız bir görünüme ulaşan saçların doğum sonrası dökülmeye başlaması kadınlar için kabusa dönüşüyor. Fakat doğumdan sonra saç dökülmesi kalıcı bir özelliğe sahip değildir. Bir süre sonra hormonların düzene girmesiyle saçlar da eski haline döner.

Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman biter

Doğumdan sonra saç dökülmesi genelde emzirme döneminin sonuna doğru kendiliğinden geçer ve biter.

 Doğum Sonrası Saçlarım Dökülüyor Ne Yapabilirim?

Hamilelik dönemince saçlarınız için bakım kürleri uygulayabilirsiniz. İlaç, ışınlı tedavi, kimyasal maddeler içeren çözümler ve deri yoluyla da olsa alınan ilaçlardan uzak durulmalı. Bu hem bebek sağlığı hem de anne sağlığı için oldukça önemli.

Hem kendinize hem de bebeğe zarar vermemek için saçlarınıza doğal yöntemler ile bakım yapabilirsiniz. Mat saçların canlanmasını sağlayan, saç dökülmesini azaltan ve saç diplerinin ihtiyacı olan nemi sağlayan bitkisel uygulamaları deneyebilirsiniz.

Doğum sonrası saç dökülmesi için ne yapılmalı:

  • Doğum sonrası saç dökülmesinin kalıcı bir sorun olmadığını unutmayın.
  • Normalde saç derisinde her gün 100 bin yeni saç çıkar ve 50 ile 200 saç teli dökülür.
  • Gebelik dönemi boyunca hormon düzeyi olması gerekenin 4 katına kadar çıkabilir. Bu durum saçların normalden 4 kat daha hızlı uzamasına neden olur.
  • Doğum sonrasında olması gereken seviyeye inen hormon düzeyi ile saçlar dökülmeye başlar. Saç dökülmesi genelde 2 3 ay kadar surer. Fakat 2 yıla kadar uzadığı da görülmüştür.
  • Gebelik dönemi bittiğinde doğum sonrası saç dökülmesi sorunu hemen hemen her hamilelikte yaşanmaktadır. Bitkisel çözümler için eczaneye de başvurabilirsiniz.