Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Öncesi Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum öncesi süreç 1 ila 41 haftayı kapsamakta olan 9 ay 10 günlük bir süreçten oluşmaktadır.
Her hafta bebek üzerinde yaşanan değişimler anne üzerinde de bazı değişikliklere neden olmaktadır.
Doğum öncesi süreç, kimi gebeliklerde olabildiğince sakin ve normal geçebilirken kimi gebelik durumlarında ise sorunlu ve sıkıntılı geçebilmektedir.

 

Gebelikle ilgili tamamen emin olabilmek adına mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünerek normal gebelik başlangıcı konusunda emin olmak ve doğum anına kadarki tüm süreçler de doktor gözetiminde bulunmak gereklidir.
Doğum öncesi süreçte anne adayına büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bebeğin 41. Haftaya kadarki gelişimde anne adayının payı çok büyüktür. Anne adayının beslenme şekli ve hareketleri bebek sağlığını baştan sona etkileyecektir.

Gebeliğin ilerleyen her haftasında bebekle beraber anne adayında da gözle görülür değişiklikler ortaya çıkacaktır. Bebeğin büyümesiyle beraber anne adayının karnında da büyüme ve genişleme durumu oluşacaktır.
Gebelik sürecinde; gebelikten dolayı anne adayının hormon dengeleri tamamen değişecektir. Anne adayında kansızlık, çatlaklar, Kabızlık, varisler, uzun süren bulantı ve kusma durumları, vajinal enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları ve tansiyon gibi bazı sağlık problemleri öne çıkabilmektedir.
Doğum öncesi süreçte 41. Haftaya doğru gelindikçe; anne adayının kas ve kemik yapısı doğuma hazırlanırcasına açılmaya ve genişlemeye başlar. Göğüslerdeki süt kanallarında dolgunluk ve bebeğin aşağıya düşmesiyle anne adayının yürümesinde zorlanma görülmeye başlar.