Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Öncesi A Vitamini Doğum Sonrası Astımı Etkiliyor

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi ekibindeki araştırmacılara göre doğumdan önce yaşanan A vitamini eksikliği doğumdan sonra astım riskini yükseltiyor.

Solunum yolları aşırı duyarlı hale geliyor, astım tetiklenebiliyor. Bu temel vitamin düzeyi çok önemli. Yetişkin akciğerinde yorulma ve eksiklik meydana getiriyor. Akciğerler aşırı daralıyor ve astım gelişiyor. Hava yolları tıkanarak düz kaslar değişime uğruyor. Bazı insanlar astım semptomlarına diğerlerinden daha duyarlı. Akciğerlerde yapısal ve fonskiyonel anormallik varlığı bu yatkınlığın önemli bir nedeni. Bebeğin anne karnında gelişmekte olan organları en başta da akciğerleri A vitamini düzeyinden etkileniyor.

Eksik A vitamini alındığında gebelikte önce de doğumdan önce gebelik sırasında da bebeğin ciğerleri zor gelişiyor ve astım riski başlıyor. A vitamini eksikliği düz kas gelişimini önlüyor ve ömür boyu bu bebekler astım yaşayabiliyor. Solunum fonksiyon testleri de bunu kanıtlar nitelikte. Bu hücrelerin erken ve aşırı oluşumunu engellemek düz kas oluşumunu inhibe ediyor. A vitamininden mahrum fetalde sinyaller bozuluyor. A vitamininin önemi tüm dünyada duyurulmaya çalışılmakta.