Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Lekeleri Nelerdir, Kapsamlı Bilgiler?

Halk arasında meleklerin dokunuşu olarak görülen doğum lekeleri bazı bebeklerde vardır.

Doktor muayenesi ve görüşü daha doğru olacaktır. Doğumda bebeklere hediye edilen doğum lekeleri kısa süre sonra solabilir de kalıcı olabilir de. Cilt üzerinde veya altında renkli bir işarettir. Diğer cilt rengi ve öğelerinden daha belirgindir.

Lekeler, deride ilave pigmentler tarafından üretilir. Kan damarlarının normal büyüdüğü tabakada görülebilir. Doğum lekesi ağrısız ve zararsızdır. Nadir durumlarda komplikasyonlara neden olabilir her durumda doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Somon lekeler, deride küçük pembe ve düz lekelerdir. Kan damarları yuvalarında bulunur. Yeni doğan bebeklerin üçte birinde görülür. Gözde melek öpücüğü, boyunda leylek ısırığı olarak bilinir. Alın, buruni dudak ya da göz kapağında görülebilir. Tedavi gerektirmez.

Kırmızı lekeler, düz ve pembe-kırmızı şeklinde görülür. Yavaşça ilerler kırmızı-mora döner. Daha büyük ve kalındır. Kılcal kan damarlarından etkilenir. 1000 bebeğin 3ünde görülür. Göz kapağı üzerindeki glokom riskini artırabilir. Genelde olmasa da diğer hastalıkların belirtisi olabilir. Lazer, deri grefiti ve maskeleme tedavileri mevcuttur.

Doğuştan düz pürüzsüz noktalar kalça ve alt sırtta rastlanır. Mavi, gri, siyah veya kahve olabilir. Çürük gibidir. Tedaviye gerek yoktur genelde okul çağında kaybolur.
Sütlü kahve renkte düzgün ve oval renk değiştirebilen lekeler de yaygındır.

Hemanjiomlar çilek gibi kırmızıdır ve çilek dokusu ve görünümündedir. Kan damarlarının toplanması sonucu oluşur. Yüz, kıllı deri, sırt, göğüste mor ve kırmızı olarak görülür.
Kırmızı ve mavimsi süngerimsi lekeler vardır. Venöz malformasyonlar anormal kan damarı oluşumuna bağlıdır. Konjenital nevüs benlerdir. Her yerde görülebilir boyutu değişkendir.