Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrolü Planlı Bir Şekilde Yapılmalı

Sağlıklı üremek ve buna aile olarak karar vermek gerekir. Doğum kontrolü için bilinç çok önemlidir ve hayatınızı iyi planlamanız gerekir.

Kadınlar istenmeyen gebelikleri önlemek için doğum kontrolü seçeneklerinden yararlanır. Aynı şekilde cinsel ilişkiden önce erkek ve kadın da korunur. Korunma araçları ve ilaçları, destek programları devlet tarafından karşılanan hizmetlerdir. Araştırmalara göre gebeliklerin %49’u isteksiz olarak gerçekleşir.

Yani bilinçsiz korunmadan yapılan seks sonucunda istenmeyen birçok gebelik vakası meydana gelir. İstenmeyen gebeliklerde alkol, sigara, madde kullanımı ve aile içi şiddet uygulaması da yüksek oranlarda görülür. İki doğum arası da ara vermek çok önemlidir. Sırf bu yüzden bile doğum kontrolü için bilinçli olmamız gerekir. Düşük doğum ağırlığı, erken doğum, düşük ve ölü doğum ile anne ölümleri görülebiliyor.

Sağlıksız giden bir doğum yerine doğum kontrolüne başvurmak en iyisi olacaktır ki hasta olan kadınların doktor önermeden hamile kalmaması önerilir. Düşük gelirli aileler ne yazık ki doğum kontrolü yapamıyor. Fakat sağlık ocaklarında ücretsiz kondom dağıtıldığından çoğu kişinin haberi yok. Yanlış zamanda yanlış şekilde kullanılan hap ya da harici implant gereçleri sebebiyle de yine istenmeyen gebelikler görülebiliyor.