Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrolü Nedir? Türleri Nelerdir?

Doğum kontrolü gebeliği önlemek için kullanılan ilaç, yama, ekipman müdahalesi anlamına gelir.

Hamile kalmak istemeyene kadınlar spiral ve hap kullanabilir, erkekler kondomla korunabilir. Farklı türleri vardır her çift kendine en uygun yöntemi seçer. Spermlerin yumurtaya ulaşmasını önleyen bir sistemdir. Rahim ve yumurtanın içine serbest salınımını önler. Cinsel ilişkiye girmeme gibi bir durum söz konusu olamadığından korunma yöntemleri ortaya çıkmıştır. İşte türleri.

 

Vajina içine yerleştirilen ve sürülen köpük ve kremler spermleri öldürür. Lateks prezervatif cinsel organa takılır. Cinsel hastalıklardan da korur. Kondom ve lateks prezervatif kadın ve erkek için mevcuttur. Aile planlaması ile vücut sıcaklığı ve döllenme tarihleri tespit edilerek de doğum kontrolü yapan aileler vardır.

Uzman kontrolünde tarihler belirlenir. Adet döngüsünü de düzenleyen doğum kontrol hapları kullanılabilir. Hormon hapları alınabilir ki çoğu kadınsal rahatsızlığı da tedavi eder. Birkaç yıl etkisini sürdüren implant araçları rahim içinde yerleştirilebilir. İğne, yama, serviks bandı, diyafram, spiral takılabilir. Rahim içi araçları uygun yöntemler takılarak uygulanır.