Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrolü İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

Uzun vadeli ilişkilerde cinsel hastalıklar ve istenmeyen gebelikten korunmak çok önemlidir.

Bunun için kullanılan doğum kontrol yöntemleri cinsel hayatı ve ikili ilişkileri nasıl etkiliyor? Glasgow Stirling Üniversitesi bu hormonal ilaç ve yöntemlerin etkilerini araştırdı. Ekip 365 çiftin yaşamını incelemiş ve sonuca varmıştır. Hap kullanan kadınlarda cinsel tatmin düzeyleri çok daha geride kalmaktadır. Hormonları direkt etkilerken cinsel soğukluk verebilir.

Özellikle kadınlarda cinsel tatminsizlik ve isteksizlik gelişiyor. İlişki boyunca hap kullanan ve kullanmayan bir kadının iki ayrı dönemi arasında büyük farklar vardır. Eşleri de bu olumsuz durumdan etkilenir çünkü cinsel hayat tek taraflı değildir. Hatta eşini aldatma ve başka kadınlarda cinsel doyumu arama isteği erkeklerde artabilir.

Fiziksel olarak da doğum kontrol hapı kullanan kadınlar kendilerini çekici bulmamaya başlıyor ve yetersiz görebiliyor. Hayatları üzerinde kontrolü ele geçiren bu korunma yöntemleri cinsel hayatı engelliyor. Kullanım şekli miktarı ve zamanını doktorunuz ile görüşün ve buna çare bulmaya çalışın.