Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrol Yönteminiz Libidonuzu Düşürebilir

Cinsel yıldızınız artık parlamıyor ya da eskisi gibi arzulu değilseniz doğum kontrol yönteminizi bir kez daha sorgulayın.

Prezervatife oranla doğum kontrol hapı, spiral halka gibi hormonal korunma yöntemleri kadınlarda cinsel isteği azaltıyor. Cinsel ilişkide daha çok rahatsız olur ağrı ve acı çekmeye başlarlar. Princeton ve diğer büyük üniversitelerde yapılan araştırmalarda bu durum kanıtlanmıştır. 50 yaş altındaki 1100 kadında bu durum incelenmiştir.

Menopozdan önce korunan kadınlar yanlış yöntemi seçtiğinde cinsel ilgisi kaybolabiliyor. Ağrı ve kuruluk gibi zorluklar hormonal yöntemleri kullanan kadınlarda açık ara daha fazla görülmüştür. Aylık cinsel aktivite sayıları azalmış ilgi kaybı uyarılma, haz ve orgazm azalması hatta tamamen kaybı görülüyor.

Güvenilir birkaç hormonal hap ve teknik ise aksine libidoyu güçlendiriyor bu konuyu doktorunuza danışın. Seks, heyecan ve zevklerinizi de korunurken düşünmelisiniz. Hormon ilaçları ruhsal katiller olabiliyor. Kadınların ruh hali sorunları da bunun sonucu olabilir. Testosteron ve östrojen salgılanması değişime uğruyor cinsel istek kayboluyor. Cinsel sağlığınız için her anlamda her konuyu düşünmelisiniz. Korunurken cinsellikten olmayın.