Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrol Hapı Göz Hastalıklarına Neden Oluyor

New Orleans Amerikan Oftalmoloji Akademisi toplantısında doğum kontrol hapının uzun süreli kullanımının etkileri tartışıldı.

İddaya göre uzun süre bu hapı kullanarak korunan kadınlarda göz hasarları meydana gelebiliyor. Glokom başta olmak üzere kalıcı göz hastalıkları riski 2 kat artıyor. Dünya çapında 60 milyon kişiyi etkileyen bu durum için önlem alınmalı. Diğer risk faktörleri ve glokom riski açısından düzenli göz kontrolüne gidilmelidir. Göz hastalıkları erken tedbir alındığında ilerlemeden önlenebilir veya etkisi azaltılabilir. Üreme ve göz sağlığı araştırmacıları ortak çalışmalarında özellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda glokom ile korunma ilişkisini kanıtlamıştır.

Uzun süreli korunma potansiyel bir göz hastalığı riski taşıyor. Göz içi basıncının arttığı ve çeşitli görme problemlerinin görüldüğü glokom riskli bir hastalık. Afro Amerikan kökenli insanlarda bu risk daha yüksek. Mevcut görme alanı defektleri de diğer risklerinden. Alınan bu haplar kadında östrojen düzeyini değiştirdiğinden patogeneze girerek glokoma yol açabiliyor. Hormon dengesizliği gözleri etkileyebiliyor. 3 yıl ve daha uzun süre doğum kontrol hapı alan kadınlar göz muayenesine düzenli gitmelidir.