Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrol Hapı Glokom Riskini Artırıyor

Doğum kontrol hapını sıkça kullanan kadınlarda bir göz rahatsızlığı olan glokom riski de artıyor.

2005-2008 arasında 3400 den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalar bu sonucu vermiştir. 3 ve daha fazla yıl boyunca bu hapları kullanan kadınlar glokom taramalarına da düzenli olarak gitmelidir. Çünkü glokom riski artar. Göz doktoru tarafından sıkı takip altına alınmalıdırlar. Bu süreden daha uzun bir süre boyunca doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda glokom ve göz sorunları riski 2 kat daha fazla görülür.

Östrojen hormonu ve onunla ilişkili bu hapların varlığı glokomu tetikler ve ilerletir. Östrojen ve progesteron içeren bu haplar bu maddeler ve hormonların etkisiyle glokoma sebep olur. Hastaların risk profillerine göre bir göz tarama planı oluşturulmalı ve düzenli muayenelere gidilmelidir.

Glokom yaşla birlikte ilerlediğinde önlenemez bir soruna dönüşebilir. Doktorunuz size en uygun korunma yöntemi ve süresini bildirecektir. Glokomda diğer risk faktörleri, genetik ile aile öyküsü, göz içi basıncın artması, mevcut görme kusurlarıdır. Glokom, dünya çapında 60 milyon insanı etkilemekte ve en büyük körlük sebebi olarak bilinmektedir. Üniversite çalışmaları tıp dergilerinde de makale olarak yayınlanmıştır.