Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum Kontrol Hapı Akneyi İyileştirir Mi?

Rahatsız edici sivilce ve siyah noktalardan muzdaripseniz bunları doğum kontrol hapıyla da önleyip tedavi edebilirsiniz.

Çeşitli OTC kremleri denediniz ama sonuç alamadınız. Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yeni bir araştırmaya göre, doğum kontrol hapı kullananların cildi temizleniyor ve sivilce akne oluşumu önlenip azaltılıyor. Hatta akne kremi ve ilaçları kadar etkili bir yöntem. Araştırmacılar oral kontraseptif antibiyotik ve plasebo etkisini belirlemek için 32 kişiyle kontrollü deney ve araştırmalar yapmıştır.

İlk 3 ve 6 aylık sonuçlar incelenmiştir. Ağızdan alınan doğum kontrol hapları ve korunma ilaçları bir antibiyotik ve kremden çok daha fazla etkili olmuştur. Akne tedavisinde daha iyi etkili ve uzun ömürlü sonuçlar alınabilir. Bu ilaçların yan etkisi ise seks hormonunu bağlayıcı globulin denilen kandaki bir proteini artırmasıdır. Testosteron ve vajina sorunları yaşanabilir. Progesteron ve androjen özellikle artacak ve cinsellik ve normal yaşam sıkıntıya girebilecektir.