Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğum, Bebeğin Beynini Gelişime Hazırlıyor

Araştırmacılar doğum eylemi sırasında yeni doğan bebeğin rahim dışında hayatta kalabilmesi için duyusal haritaları ön plana çıkartan beynin belirli kimyasallarının işleve başladığını bildirdi.

 

Yani kısacası, bebek doğarken ve doğduğu andan itibaren beyni tüm işlevlere başlıyor ve hayatta kalma mücadelesi bu andan itibaren başlamış oluyor. Japon araştırmacılara göre fareler, insanlar ve birçok memelinin beyni bu şekilde hazırlanıyor. Çeşitli duyusal bilgiler tarafından temsil edilen beynimiz doğum anında faaliyetlerine başlıyor.

Varil korteks adlı bu bölge bilgi işleme sürecinden sorumlu nöronlar tarafından yönetiliyor. Serotonin hormonu, duyusal haritaların gelişiminde yeni çalışmalara göre rol oynamıyor veya az bir önemi var. Doğum, serotonin seviyelerini azaltıyor. Beynin görsel bilgi işlemeden sorumlu bölgesi buvaril korteks ve lateral genikulat çekirdeği nöron devrelerin beyin sinir hücrelerinin oluşumunu tetikliyor.

Erken doğumda serotonin seviyesi azaldığı için nöral bu devreler daha hızlı oluşur. Tam gelişmemiş bir bebeğin erken doğması, beyninin normal doğumdaki gibi tam kapasiteli olması için hazırlanır. Beyin oluşumu ve olgunlaşmasında doğumun aktif rol oynadığı kesindir. Serotonin, öğrenme, kan damarlarında daralma, ruh hali ve uyku gibi olaylarda etkisini gösterir. Özellikle anormal doğumlarda bebeklerde psikiyatrik sorunlar gözlenebilir.