Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğru Yemek Planlaması Nasıl Yapılır?

3 öğün yemek sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biridir. Her besin grubundan yiyecekler öğünlerinizde yemek planları yaparken bulundurmaya özen göstermelisiniz. Doğru yemek planlarının inceliklerini enerjinizin düşmemesi, halsizlik, yorgunluk gibi belirtileri yaşamamanız için bilmeniz gerekmektedir.

Doğru Yemek Planlaması Nasıl Yapılır?

Bir öğünde yoğurdun yanında kıymalı sebze yerseniz; protein, kalsiyum, vitamin başta olmak üzere her gruptan yemiş olursunuz.
Taze olarak sebze salataları yenilmelidir.

Öğle yemeğinde, akşam yemeği için hazırladığınız salataları yememelisiniz. Sebzeler kesildikten sonra bekletilirse mikro organizma üretebilir.

Ara öğünlerinizde size enerji verecek, düşük kalorili meyveleri, gün içinde dinamikseniz tüketmelisiniz. Seçimleriniz arasında elma, greyfurt, avokado yer alabilir.

Aynı gruptan iki yemek aynı öğünde yer almamalıdır. Aynı öğünde pirinçle yapılan dolma, pilav ve şehriye çorbası yer almamalıdır.
Tat uyumuna yemeklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gerekmektedir. Mönüde domates çorbası var ise domatesli makarna ya da domatesli pilav yememelisiniz. Bu, damak ve sunum tadınız için önemlidir.

Özellikle yemeklerinizin sunumu çok önemlidir. Yemeklerinizi kendi zevkinize uygun ve güzel görünümlü hazırlamalısınız. Az ama güzel yemekler yiyeceğinizi böylelikle beyninize göndermiş olursunuz.

Küçük tabak ve küçük porsiyonlarla yemek hazırlamaya özen gösterin. Bir göz yanılgısı sağlayarak size çok yemek yiyormuşsunuz hissini küçük tabakta küçük porsiyonlar sağlar. Hayatınıza bu rutinleri yerleştirdiğinizde diyet yapmanıza gerek kalmadan, beslenme düzeniniz yaşam tarzınız haline gelecektir.

Sıcak ve enerji düzeyi yüksek yiyecekleri soğuk havalarda, serinletici ve hafif yiyecekleri de sıcak havalarda tercih etmelisiniz.