Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğru Doğum Kontrol Yöntemini Seçmek

Çok eskilerden beri istenmeyen gebelik ve doğum olasılıkları doğum kontrol yöntemleriyle önlenebiliyor. 

Prezervatif bilinen ve klasik olan sıkça kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir. Kadın ve erkek versiyonları vardır. Günümüzde haplar, çeşitli cinsel organ aparatları ve daha pek çok seçenek var. Her zamankinden daha güvenilir ve etkili yöntemler gelişti. Yaşam biçimi, ihtiyaçlar ve bütçeye göre çiftler kendilerine en uygun korunma yöntemini seçebilir.

Gebeliği anlamak yani belirtilerini bilmek de bu noktada çok önemli. İlk olarak yumurtlama gerçekleşmelidir. Fallop tüpleri içinde yumurtlama oluşur, cinsel ilişki sırasında vajinaya giren spermler yumurtalarla döllenerek fallop tüplerine geçer. Döllenen yumurtalar rahim içinde bebek oluşumunu başlatır.

Doğum kontrolü ise gebelik sürecinin farklı aşamalarını durdurup önler. kondom ve bariyer gibi araçlarla döllenmeyi engeller bu geçişi durdurur. servikse yumurtalara sperm girişini en başından önler. Doğum kontrol hapı gibi hormonal yöntemler ise, yumurtlama sırasında cinsel ilişki anında yumurtaların salınımını önler. Spermler mukus yapıda tutulur ve yumurtalarla karşılaşmaz.

Serviks yani rahim içine de koruyucu aygıtlar takılabilir. Sentetik hormon replentasyonu ve enjeksiyon gibi korunma şekilleri de vardır. Hamile kalmak için adet dönemlerine yakın zamanlar kıstas alınır. Gebeliği önlemek için bu süreçlere dikkat edilmelidir. Korunma yöntemi kullandığını halde gebeliği durduramayan çiftler de var. Tutarlı ve doğru kullanım ve korunma şekli çok önemli. Uygun doğum kontrol yöntemini doktorunuzla birlikte seçin.