Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğru Ağrı Kesiciyi Seçmenin Tüyoları

Kaslarda veya başınızda şiddetli ağrılar ve kramplar mı var? Uyuşturulmaya ve ağrıyı dindirmeye ihtiyacınız olacak.

Ama her ağrı kesici de kullanılmaz. Ecza dolabından bir kutu ilaç aldınız ve birini içtiniz peki yan etkileri neler?

İlaç almadan önce her zaman kullanım şeklini ve içeriğini okuyun. İki tür ağrı kesici vardır. Asetaminofen (Panadol, Tylenol) ve NSAID olarak bilinen steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar. Ağrıyı ve ateşi giderenler ile ağrı kesiciler. NSAID ibuprofenler (Advil, Motrin), aspirin, naproksen sodyum ve (Aleve) içerir. Tablet, kapsül veya sıvı şeklindeki ilaçlardır.

 
Yaş faktörü ağrı kesicinin etkisini yönlendirebilir. Bebek ve çocuklara yıllar önce ateşi gidermek için bebe aspirini verilirdi. Şimdi doktorlar beyni etkileyen her durumu bildiriyor.aspirin böbrek ve karaciğeri hatta beyni olumsuz etkileyebiliyor.

Tabii kişinin sağlık durumuna göre. Özellikle çocuklarda yaş, kilo ve sağlık durumuna uygun ağrı kesiciler öneriliyor. Yaşlılarda bu ilaçların yan etkilerini gösterme ihtimali daha yüksek. Daha dikkatli kullanmalılar.

İçecekler ve ağrı kesiciler. Alkolle birlikte kesinlikle ilaç içilmemelidir. Tehlikeli bir kombinasyon olur.
Ağrı kesiciler tansiyonu da etkiliyor. Yüksek tansiyon ilaçları ile alınan ağrı kesiciler sağlığı ciddi anlamda tehlikeye atar. Tansiyon daha da yükselir ve ölüm riski taşır. Kan basıncını artırabilir. Reçeteli tansiyon ilacı alanlar doktora danışıp ağrı kesici kullanmalılar.

Mideye de zararlı. Ibuprofen ve naproksen sodyum gibi bazı NSAİİ ağrı kesiciler bağırsak ve mideye dokunabilir. Ülser, mide kanaması, mide zarı tahribina yol açar. Mideyi korumak için en düşük dozluları tercih edilmelidir. Bir haftadan uzun süreli kullanımlarda doktora danışın.

Böbreklerin fazla çalışmasına neden olabilirler. Sıvı ve süzme dengesini sağlayan bu önemli organın işleyişi ağrı kesicilerle bozulabilir. Böbrekle uyumlu ilaçlar alınmalıdır.
Aspirin bile bazen felce ve kalp krizine sebep olmaya yeterli oluyor. Kalp sorunlarına da sebep olan ağrı kesiciler bilinçli kullanılmalıdır. Uzun süreli kullanımı kanı inceltir. Kan basıncı dengesizliği, kalp yetmezliği hatta siroza dahi sebep olabilir.