Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğal Saç Uzatmanın Püf Noktaları-Saçlar Doğal Yoldan Nasıl Hızlı Uzar

saçlar doğal yoldan nasıl uzar

saçlar doğal yoldan nasıl uzar

Gür, canlı ve uzun saçlara kavuşmak hayal değil. Eğer saçlarınızı doğal yollardan yararlanarak uzatmak istiyorsanız aradığınız çözüm keratindedir. Daha doğrusu keratin bakımından zengin ve saçın keratin üretme kabiliyetini artıran bitkisel kürler ile besinler, doğal yoldan hızlı saç uzamasına yardımcı yöntemler olarak öne çıkmaktadır.

Saç uzamasını hızlandırmak için öncelikle saç bakımının aksatılmadan yapılması gereken bir bakım olduğunu bilmelisiniz. Saç yıkama alışkanlığı ve sıklığı saçların sağlıklı uzamasında oldukça önemlidir. Saçlarınızı hemen hemen her gün yıkarsanız saçlarınız daha hızlı bir şekilde uzar. Yıkama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken püf noktası ise suyun sıcaklığıdır. Kesinlike aşırı sıcak veya soğuk su kullanmamalısınız. Bunun yerine ılık su ile saçlarınızı yıkamalısınız. Saç uzatırken almanız gereken bazı vitaminler bulunuyor. B1, C, B6 ve tabiki A vitamini saçlarınız için oldukça önemlidir.

Saçın ana maddesi olan keratin saç uzatmanın doğal yolları arasında ilk sırada yer alır. Günümüzde saç bakım teknolojileri o kadar ilerledi ki keratin takviyeleri ile saçlarınızın hızlıca uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saçım Doğal Yollar İle Nasıl Hızlı Uzar?

Saç uzatmak için piyasada satılan ve tüketicilerin beğenisine sunulan pek çok kozmetik ürün var. Fakat içerdikleri kimyasal bileşenler nedeniyle bu türdeki kozmetik ürünleri saçlarınızın yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle saç uzaması için doğal püf noktalarını denemelisiniz.

Öncelikle saçlarınız için kullandığınız kremler ve şampuanların bitkisel içerikli olmasına özen gösterin. Besleyici özellikteki şampuan ve saç kremlerini tercih edin. Saçlarınıza şekil verirken kullandığınız düzleştirici, maşa ve fön makineleri, saç telinin cansızlaştırıp matlaşmasına ve yıpranmasına neden olur. Saçlarınıza bu yöntemleri oldukça az uygulayın. Saçlarınızın hızla uzaması için ise saç kürleri ile istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Saç uzatan bitkiler ve bitkisel kürler nelerdir?

Soğan suyu saç uzatır mı:  1 soğanın suyunu sıkın ve saç derisine uygulayın. Sürdüğünüz soğan suyunu saç diplerinde 10 dakika bekletin ve ardından aloe vera suyu ile temizleyin. Bu uygulamanın ardından 1 tatlı kaşığı civan perçemi, 2 tatlı kaşığı ısırgan otu yaprağı, 1 tatlı kaşığı melisayı demledikten sonra süzerek saçlarınızı bu süzdüğünüz su ile durulayın.

• 1 adet kırmızı ve 1 adet siyah turp rendeleyin. Bir tencerede 30 dakika kadar pişirin. Suyunu süzdükten sonra suyun içerisine 1 yumurta sarısı ekleyin ve krem kıvamına gelene kadar çırpın. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı bitkisel şampuan ile yıkayabilirsiniz.

• Bazı bitki yağları da saçların uzamasını hızlandırıcı niteliktedir. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, keten tohumu yağı ve biberiye yağı bu yağlar arasında yer alır.

Yeşil çay saç uzatır mı: Vücuttaki antioksidanların atılımını sağlayan yeşil çay da saçların uzamasında oldukça etili bir bitkisel çözümdür. İçerisinde yeşil çay bulunan saç ürünlerini kullanabilirsiniz.

• Her hafta 2 veya 3 kere masaj yaparak uygulayabileceğiniz üzüm çekirdeği yağı ile saç diplerinizi canlandırabilir, saç diplerinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

• üzüm sirkesi suyu uzatır m: saçlarınızı gün aşırı üzüm sirkesi veya üzüm suyu ile yıkarsanız saçlarınızın uzama hızının 3 e katlandığını göreceksiniz.

• Evde kendi kendinize yapabileceğiniz saç uzatma maskeleri de mevcut. Bunun çin bir yumurta sarısına 2 tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırarak saç diplerinize nazik parmak hareketleri eşliğinde uygulayın. Uygulama sonrası saçlarınız streç film ile sardıktan sonra 1 saat bekleyin ve saçlarınızı ılık suda yıkayın.

• Havanda dövdüğünüz nar kabuklarını bir avuç civanperçemi ile birlikte yarım saat kadar kaynatın. Süzdükten sonra elde ettiğiniz karışımı losyon kıvamına gelene kadar yumurta ilave ederek karıştırın ve susam yağı ekleyin. Bu karışım ile saçlarınızı haftada 3 4 kere yıkayın.

• Bir tülbent yardımı ile karadut usaresini sıkarak tülbentten geçirin ve bir kaba koyun. İçerisine yumurta ve susam yağı ekleyerek bulamaç haline gelene kadar çırpın. Elde ettiğiniz karışım ile saçlarınızı 2 günde 1 yıkayabilirsiniz.