Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğal Saç Jölesi Nasıl Yapılır-Bitkisel Saç Jölesi Yapımı Tarifi

Saçların şekil alması bazen oldukça zor olabiliyor. İster fön çektirin isterseniz maşa ile bukleler oluşturun, işlemi yaptığınız andan kısa bir süre sonra saçlar şekil ve formunu kaybedip salınabiliyor. Bu durumda saç spreyler ve saç jöleleri tek kurtarıcımız.

bitkisel doğal saç jolesi nasıl yapılır

bitkisel doğal saç jolesi nasıl yapılır

Güne başlarken şekil verilen saçlar gün boyu sıcaklık değişimleri, rüzgar, kir, toz gibi etkilere maruz kalan saç formunu hemen kaybedip sönükleşir. Sabah evden çıkarken yaptığınız saç kısa bir süre içinde bozularak cansız ve bakımsız bir görüntü sergiler. Saçlarımızın şeklini koruması için başvurduğumuz malzemeler ise genelde kozmetik markaların ürünleri olan saç şekillendirici jöleler ve saç köpükleri oluyor. Her ne kadar saç şeklini korumada işe yarasa da özellikle bukleler konusunda vazgeçilmez ürün haline gelen saç jölesi sık kullanıldığında oldukça zararlı olabiliyor. Kimyasal bileşenlerden oluşan kozmetik malzemeleri kullandığımızda saçlar zarar görüyor ve oldukça yıpranıyor. Fazla jöle ve sprey kullanımı saçlarda dökülmeye, kırılmaya ve kopmaya neden olabiliyor. Saç derisine de zarar veren kozmetik ürünler saç diplerinin nemini kaybetmesine ve yoğun kepek oluşumuna neden olur. Özellikle saç dökülmesi, yıpranma, matlaşma, sertleşme ve kepek oluşumu gibi sorunlara neden olan saç jölesi kimyasal içeriği nedeniyle aslında oldukça zararlı olabilmektedir. Hem saçlarımda jölenin şekil koruyucu etkisini seviyorum hem de saçlarım bu gibi sorunlar yaşamadan şeklini korusun diyorsanız evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel doğal saç jölesi ile saçınıza istediğiniz şekli verebilir, sağlıklı bir yöntem ile saçlarınızın şeklini koruyabilirsiniz.

Doğal Saç Jölesi Yapımı Tarifi

Saç jölesini evde kolay ve az malzemeden oluşan bir karışım ile elde edebilir, bu karışım sayesinde saçınızı yıpratmadan ve dökülme sorunları yaşamadan saçınızın istediğiniz şekle kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Bitkisel çözümler ile saçınızın ihtiyacı olan C vitamini gereksinimini de karşılamış olursunuz.
Doğal saç jölesi nasıl yapılır merak ediyorsanız bu jölenin yapılışı düşündüğünüz kadar karışık değil aksine çok basit. Öyle uzun uzun listelere ve pek çok malzemeden oluşan bir içeriğe de gerek yok. Doğal saç jölesi yapmak için sadece 1 tane limona ihtiyacınız var. 1 adet limonu soğuk suda iyice yıkadıktan sonra bir cezvede suyla birlikte 10 dakika haşlayın. Ardından rondo yardımı ile bütün olarak haşladığınız limonu ezip kremsi kıvama getirene kadar karıştırın. Soğuduktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Uygulama kısmında ise avucunuza aldığınız bir miktar karışımı saçlarınıza istediğiniz şekli vererek ve diplere gelmemesine özen göstererek uygulayın. Fakat saçlarınızın bakımını önemsiyorsanız bu kürü hazırlarken ve uygulama sırasında dikkat etmeniz gereken bir kaç püf noktası bulunduğunu unutmayın.

Kullandığınız limonun mandalina aşısı ile aşı olmadığından emin olun ve yıkarken tüm bakterilerden arındıracak şekilde yıkayın. Limonu haşladığınız suyun 2 su bardağı kadar olması ve içme suyu olması da oldukça önemli. Limonu haşlarken kaynamaya başladığında ocağın altını kısıp 7-8 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Limonu rondodan geçirirken bütün olarak kabuklarıyla ezmelisiniz. Soğuyan limon ezmesi jöle kıvamına geldiğinde avucunuza bir miktar alın ve ısıtarak sıvı hale gelmesini sağlayın. Kürü hazırlarken hijyen açısından dikkat etmeniz gereken en önemli nokta limonu çok iyi bir şekilde arındırarak yıkamak olmalı.

Limondan elde edebileceğiniz doğal saç jölesi ile saçlarınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz. Saçlarınız istediğiniz şekle girdikten sonra hemen bozulmadan saatlerde kalabilir. Kalıcılığı açısından limondan elde edilen jöle oldukça etkilidir. Bu şekilde hem saçlarınıza istediğiniz formu verebilir hem de kimyasaldan kaçınarak doğal yollar ile elde ettiğiniz karışım sayesinde saçlarınıza zarar vermemiş olursunuz.