Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Doğal İlaç B12 Yararları Ve Ph Dengeli Diyet

B12 vitamini, DNA sentezi, kırmızı kan hücreleri ve sinir hücreleri arasındaki sinyallerin iletimini hızlandırır.

Bedensel süreçlerde faydalı olan bu vitamin folik asitle çalışır. B12 vitamini hayvansal gıdalarda önemli oranda yer alır. En zengin kaynakları yumurta, balık, peynir, et, karaciğer ve böbrektir. Vejetaryenler yeterli derecede B12 alamazlar bu nedenle hap takviyeleri önerilir.

Mide ve ince bağırsakta emilimi için sindirim suları salgılar. Asit bloker ilaçları ve yaşlılık faktörleri B12 emilimini engeller. B12 eksikliğinde kişiye enjeksiyon takviyesi de önerilebilir. Vücudun pH dengesi de çok önemlidir. Kemik tasarrufu ve sağlığını korumak adına bu denge değerlidir.

Asit ve vücut sıvıları arasında denge kurulması hayati önem taşır. Osteoporoz, romatoid artrit, gut ve diğer benzer hastalıklar diyette alkali dengesini bozar. Kemikler için kalsiyum ve magnezyum alan kişilerde bu denge bozulabiliyor.

Alkolsüz içecekler ve et gibi fazla asit oluşturan besinler de pH dengesini bozabilir. Asitten daha baskın derecede alkali üreten besinler tüketilmelidir. Alkalin diyetinde temel olarak, tahıl, fındık, et, süt, sebze, meyve ve baklagillerdir.

Limon ve narenciye meyveleri asidiktir. Narenciyeler sitrik asitle alkali formu sitrat içerdiğinden vücutta metabolizma edilebilir. Adrenal bezleri birçok vücut fonksiyonlarını kontrol ve stres için direnç oluşturan önemli bir rol oynamaktadır.

Bu bezler ve dengemiz bozulduğunda depresyon ve yorgunluk gibi pek çok etkisini görürüz. Tuzu azaltmalı potasyumu artırmalıyız. Çözünür lifli gıdalara ve suya yönelmeliyiz. Taze meyve ve sebze suları da gereklidir.