Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Dna Testi İle Düşük Yapmayı İncelemek

Yeni araştırmalara göre DNA testi düşük yapmadan önce haber verici özelliğe sahip olabilir.

Klinik uygulamalar ve genetik bulgular da değerlendirilerek DNA gen taraması yapılır. 1 yıla kadar yapılan düşükler burada belli olabilir. Kromozom varyantları ve anormalliklerini tespit etmede %50 oranında başarılıdır. Montefiore Tıp Merkezi ve Yeshiva Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları üreme biyolojisi ve endikronoloji çalışmalarında bu konuya değinmiştir.

Kurtarma ve karyotipleme adı verilen bu teknik tıp dünyasında oldukça başarılı ve yenidir. Dokulardan önemli genetik bilgiler alınarak olası düşük riskleri rapor edilir. Karyotipleme deneyinde DNA üzerinde doku parafinleri içine gömülür. Burada varyasyon ve anormallikler ortaya çıkar. Diğer geleneksel testler nazaran bu test daha kısa sürer ve düşük olasılığını daha emin olarak ortaya koyar.

Yani sonuç daha garanti ve doğrudur. Düşükler genelde ilk 3 aylık dönemde görülüyor. Bunu o anda yaşamak ve öğrenmek travmatik oluyor. Hızlı bir tanı ve tedavi iş bölümü olan bu teknik yenilikçi bir modelle klinik uygulamalara ve uzmanlara kolaylık sağlıyor. %75 oranında doğum anormallikleri ve düşük riski ortaya çıkıyor.