Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diz Ağrısı Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Diz ağrısı doktora en çok götüren vakalardan biri olan kas-iskelet sistemi şikayetidir.

Aktif toplumlarda diz sorunlarının sayısı artmıştır. Geniş bir tedavi seçeneği yelpazesi ile hastalara umut olunmaktadır.

Diz Anatomisi

Diz ekleminin ana işlevi, ayak bileğinden kalça kemiğine kadarki bölümü birbirine kenetlemek, bağlamaktır. Bu bütünlüğü dizler sağlar. Menteşeli katlanabilen bükülebilen bir eklem sırasıdır. Tüm vücudu desteklerken kemik, bağ, tendon ve kıkırdak yapılarına da sahiptir.

Evde Bakım

İltihaplanma veya yaralanma için evde bakım önerilerini dikkate alın. Amaç iltihaplanma döngüsünü kırmaktır. Bunun sonucunda dizde ağrı başladığı için neden olan şeyler ortadan kaldırılmalıdır. Koruma, dinlenme, buz, kompres yapma ve yüksekte tutma tedavileri mümkündür. Diz kapağına darbe koruyucu ped bağlanmalıdır. Gerginlik ise dinlenmeyle atlatılır. Şişlikler için buzla kompres yapılır. Yüksekte tutmak ise şişliği önler, yara ve irinlerin akmasını sağlar, iç kanamayı önler.

Şu Durumlarda Doktora Gidilmelidir:

Ateş,
Dayanılmaz ağrı,
Akıntı,
Delinme ve büyük yaralarda.

 

Diz ağrılarını önlemek için çok dikkatli hareket etmek gerekir. Yürürken, otururken, koşarken veya eğilirken dizlere yük bindirmeyin. Spor yaparken dizlik takın. Egzersizde dizleri sıkıp germeyin.