Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyette Zaman Kavramının Önemi Ve Etkileri

Sadece öğleden sonraları tatlı veya tuzlu yiyorsunuz ya da buna benzer diyet taktikleriniz mi var? Yalnız değilsiniz.

Araştırmalara göre bir insan günün en sağlıklı öğününü saat 16.12 ‘de tüketiyor. Yani en sağlıklı şeyleri bu saatte ikindi vakti tüketiyoruz. Beslenme alışkanlıklarıyla beraber 1000 kişi ankete katılmış ve diyete en uyulan saatin 4.12 olduğu belirlenmiştir.

%45 gibi yüksek bir oranda günün öğleden sonra ile akşamdan önceki zaman diliminde sağlıklı atıştırmalıkların tüketildiği ve yiyeceklerde diyetten şaşılmadığı görülmüştür.

Sabah ve akşam saatleri insanları zorlayıcı olarak tespit edilirken ikindi 4 civarında atıştırmalık abur cuburların bile en hafifi seçilmektedir. Beslenme ve diyet uzmanlarına göre de bu sonuçlar oldukça mantıklı ve akla yatkın.

Kan şekerinin en sabit ve kontrollü olduğu zaman dilimi öğleden sonra ikindiye yaklaşırkenki zamanla akşamdan önceki zamandır. Porsiyon miktarı düşürülebilir diyette daha rahat olunur.

Saldırı atak ve istek gibi kavramlar daha iyi frenlenir. Sebze çorbası, elma, fıstık ezmesi gibi sağlıklı ve az miktarda, 200 kaloriyi geçmeyen öğünler lif ve protein içeren bu besinler tercih edilir.