Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Diyette Motivasyon Düşüklüğü ve Diyette Motivasyonu Kaybetmek

İlk hafta diyette, su kaybı ve metabolizmanın düşük kaloriye, yeni beslenme biçimine hızlı yanıtı olduğundan kilo iyi verilir. 2-4 kg ilk haftadaki kayıp; vücut ağırlığı ve egzersiz seviyesine göre değişir.
Bireyin beslenme programı hazırlamadan önce normal yeme düzeni, besinler ve bunların miktarı, yemeklerin pişirilme biçimleri, yeme saatleri gibi birçok detaya dikkat edilmelidir.

Sonrasında günlük kaloriden 800-1000 kalori eksilterek yeni beslenme listesi oluşturulmalıdır. Bin kalori her gün eksik beslenmek, yedi bin kalorinin haftalık olarak eksik beslenilmesi anlamına gelir ve 1 kg yağı kişi kaybeder. Ancak az su içen bir birey ilk hafta çok iyi su içerde ve ara öğün sistemine günlük diyetinde başladıysa, spor yokken de yürüyüşü ilave ettiyse ilk hafta verdiği kilo 2-4 kg’dır.
Bu sonuç yüz güldürücüdür ancak sonraki haftalar için de risktir. Her hafta bireye bu şekilde kilo vermesinin mümkün olmadığı hatta çok sağlıksız olduğu iyi bir biçimde anlatılmalıdır. Diğer türlü kendini ilerleyen haftalarda başarısız hissedecektir.
Metabolizma 3-4 hafta sonra yavaşlar. Hayatta kalmak üzere vücudumuz programlanmıştır. Virüslerle savaş, kesilen bir dokunun iyileşmesi, sıcak havalarda ter miktarının artıp hararetin düşürülmesi gibi her gün yaşadığımız küçük deneyimlerde beden, uyum inde hareket eder. Her gün bu uyum içindeki makineye 2500 kalori veriyorken kaloriyi birden 500’e indirmek, vücudun tüm sistemlerde tasarruf etmesi ve metabolizmayı yavaşlatması anlamına gelir.

Uzun süreyle çok düşük kalorili diyetler önerilmez. Özellikle 1000 kalorinin altında olan diyetleri uygulamamak gerekir. Hayatta çok düşük enerjiyle kalmaya kendini programlayan vücuda daha sonra normal insanlar gibi 2500 kalori vermek, kilonun birden hızlıca alınmasına neden olur. Bu nedenle kilo verirken ve daha sonrasında uygulanacak beslenme tipinin kalori, karbonhidrat, protein ve yağ oranları beslenme uzmanı tarafından belirlenmelidir.
Hedefiniz kilo vermeye başlarken sadece kilo vermek olursa, bu programa göre beyniniz hareket edip kilo verdikten sonra tekrar yemek yemeğe döner. Böylece verdiğiz kiloları verdiğinizden çok daha hızlı geri alırsınız. beyninize ‘ben artık böyle yaşayacağım’ gibi komutlar verirseniz yeni yaşam biçiminize alışmanız daha kolay olur.